Lekari otkrili: Ovo je pet znakova da nosite pogrešan broj cipela

Većina nas nosi istu veličinu cipela od kad smo bili tinejdžeri, ali to ne mora da znači da smo sve vreme nosili pravi broj.

Vaša stopala mogu postepeno da se menjaju po dužini i po širini kako starite, kaže Mauricio Garsija, dr. med., ortopedski hirurg i koordinator za podršku projekta za Hyper Arch Motion ortopedske patike. Kao rezultat toga, trebalo bi da povremeno merite broj stopala kako biste bili sigurni da niste prerasli svoju uobičajenu obuću. Ako to ne radite, možete biti izloženi riziku od komplikacija. U nastavku ćete otkriti pet znakova da ste nosili pogrešnu veličinu cipela, piše Best Life.

Osećate stalnu bol u stopalu

Nije neuobičajeno da vas stopala bole nakon dugog dana hodanja. Ali, ne bi trebalo uvek da bude tako. Jedan od glavnih znakova da ste nosili pogrešnu veličinu cipela je „stalna bol ili neprijatnost u stopalu, čak i nakon kratkog razdoblja nošenja“, prema Garciji. „Ključno je nositi odgovarajuću veličinu kako biste obezbedili odgovarajuću potporu, poravnanje i udobnost za svoja stopala. Cipele bi trebalo da vam udobno pristaju bez priklještenja ili klizanja. Između vašeg najdužeg nožnog prsta i kraja cipele trebao bi da bude prostor širine otprilike palca, a vaša peta bi trebalo da bude sigurno na mestu bez preteranog pomeranja“, rekao je

Vaša stopala osećaju se loše na druge načine

Ne morate nužno da budete u bolovima sve vreme da bi postojao problem s vašom veličinom. Gregori Alvarez, DPM, profesionalni podijatar u Ankle & Foot Centres of America, kaže da možete primetiti da su vam stopala jednostavno umorna nakon dana nošenja cipela. „Ako patite od umora stopala, to bi moglo da bude zbog neprikladnih cipela“, kaže on. Drugi neželjeni osećaji takođe mogu biti znakovi da vam obuća ne pristaje ispravno, smatra Alvarez. “Preuske cipele mogu uzrokovati trnce, pa čak i utrnulost u stopalima, jer nedostatak cirkulacije može uticati na nervne završetke”, objašnjava.

Ispod nokta imate modrice ili krv

Ako su vam cipele premale, mogli biste da osetite bol oko noktiju na nogama. Možda ćete čak primetiti da vam ispod noktiju ima krvi, kaže Sondema N. Tarr, DPM, sertifikovani podijatar koji radi u Direct Podiatry Arizona. „Kad se bilo što dovoljno dugo pritiska ili udara o vaše nokte, ležište nokta će početi da krvari. Nokat će vam izgledati crveno, smeđe ili ljubičasto. Ovo je stara krv koja se osušila“, objašnjava ona. Tar kaže da će vam krv obojiti nokat i biće vam potrebno više od godinu dana da u potpunosti nestane dok izrasta. Ali ovo bi zapravo mogla da bude vaša najmanja briga. „Ako ispod nokta ima previše krvi, nokat se zapravo može podići iz ležišta nokta. Mnogo puta se dogodi da nokat mora biti uklonjen.“

Dobili ste druge fizičke povrede

Verovatno će postojati brojni vidljivi problemi na vašim stopalima zbog nošenja pogrešne veličine cipela. Mogli biste razviti žuljeve, čukljeve, kurje oči i/ili plikove, prema Alvarezu. Ako vam plikovi neprestano iskaču na prstima, tabanima ili petama, to može značiti da su vam „cipele premale“, kaže on. Obuća koja ne pristaje kako treba takođe može uzrokovati i pogoršati bol čukljeva, kurjeg oka ili žuljeva. „Čukljevi nastaju kada zglob na dnu nožnog palca odstupi od svog normalnog položaja te postane bolan i upaljen. Kurje oči i žuljevi su područja otvrdnute kože koja nastaju kao odgovor na trenje ili trljanje lošim cipelama“, kaže Alvarez, a prenosi Večernji list.

Imate problema s normalnim hodanjem ili trčanjem

Pogrešna veličina cipela može učiniti čak i uobičajene svakodnevne pokrete neudobnima. Aršijal Fatima, bivša medicinska sestra koja radi kao medicinska ekspertkinja za online vodič za cipele Legendary Diary, savetuje ljudima da obrate pažnju ako se susreću s bilo kakvim izazovima dok hodaju ili trče. „Preuske ili prelabave cipele mogu da utiču na vaš hod, uzrokujući nelagodnost, bol ili nestabilnost tokom hodanja ili trčanja“, objašnjava Fatima. „Možda ćete se spotaknuti ili se boriti da održite pravilnu ravnotežu, što može dovesti do neprijatnosti, pa čak i povreda.“

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

bojobuća
Komentari (0)
Dodaj komentar