U trendu

Anabel

Žanr: horor
Trajanje: 98 min.

Glavne uloge: Vord Horton (Ward Horton), Anabel Volis (Annabelle Wallis), Alfri Vudard (Alfre Woodard)
Scenario: Gari Doberman (Gary Dauberman)
Režija: Džon R. Leoneti (John R. Leonetti)

SINOPSIS

Lutka Anabel spremna je na najveće zlo i stoji u muzeju okultnog u Konektikatu – gde je jedino vidi sveštenik koji dolazi da je blagoslovi dvaput mesečno. Natprirodni triler „Anabel“ odvija se pre nego što je zlo pušteno u svet. Džon Form je pronašao savršeni poklon za svoju trudnu ženu Miju – prelepu i retku starinsku lutku u beloj venčanici. Ali Mija nije dugo uživala u svoju lutki. Jedne užasne noći, mladu porodicu u njihovom domu napadaju članovi satanističkog kulta. Iza sebe ne ostave samo prolivenu krv i teror, već toliko zlobno biće da se ništa ne može uporediti s njim – lutku Anabel.

O FILMU

Uterala vam je strah u kosti u „Prizivanju zla“, a sada ćete saznati kako je sve počelo. Anabel je zlokobna lutka iz jednog od najpoznatijih slučaja paranormalnih stručnjaka Eda i Lorejn Voren, a prvi put smo je videli u horor hitu „Prizivanje zla“. Džejms Van je uvek bio fasciniran tom lutkom i već tokom snimanja prvog filma je razmišljao o tome da joj posveti ceo film: „Mi znamo da je ta lutka otelotvorenje takvog zla da mora stalno da bude pod ključem. Ali kako je do toga zapravo došlo?“ Pitera Safrana je takođe fascinirala ta tema: „Kako nešto tako šarmantno i slatko postane predmet kroz koji u naš svet ulaze zlo i razaranje?“

Zajedno su se obratili Džonu R. Leonetiju, dugogodišnjem Vanovom direktoru fotografije, u nadi da će se prihvatiti rediteljske palice. Van je objasnio: „Imao sam sreće što je Džon sve vreme bio pokraj mene i snimao većinu mojih filmova. Bilo je prirodno da nastavi naš rad na ovom filmu kao reditelj. Njegov vizuelni stil, strast prema ovoj priči i sposobnost da se poveže s filmskom ekipom i glumcima – pružaju mu sve potrebno da snimi odličan film.“

Leoneti je takođe bio zaintrigiran pričom o počecima ove zlokobne lutke i kako ih preneti na veliki ekran, ovog puta kao reditelj: „Obožavam da gledam horor filmove. Takođe volim i da sarađujem s Džejmsom i Piterom i mnogo mi znači što su mi dovoljno verovali da mi prepuste snimanje filma.“ Safran je dodao: „Džon i Džejms već dugo sarađuju, pa gotovo da čitaju misli jedan drugom, a nakon što smo sva trojica radili zajedno na „Prizivanju zla“, odlično se razumemo i dobar smo kreativni tim.“

Leonetiju se odmah svideo scenario Garija Dobermana o tome kako je lutka postala izvor zla, a Doberman je bio željan da radi s timom koji je uspeo toliko da ga preplaši prethodnim filmom. Leoneti je zaključio: „Postoje svetovi koje ne možemo videti ni čuti, bića koja ne možemo ni zamisliti ni shvatiti. Demonologija je oduvek fascinirala ljude – i plašila ih… pogotovo opsednuta lutka koja je istovremeno lepa i uliva strah. Upravo s tim smo se poigrali.“

Pravu Anabel lutku kupili su sedamdesetih kao rođendanski poklon. Mučila je svog vlasnika i zatim krenula dalje svojim putem, pišući poruke na papirićima, lažući o svom identitetu, grebući žive ljude, a optužena je i barem za jednu smrt. Anabel se trenutno čuva u staklenom izlogu u muzeju okultnog u Konektikatu, sa znakom na kojem piše: „Upozorenje: nikad ne otvarati“.

Van je u prethodnom filmu posvetio mnogo pažnje lutki: „Bilo je važno da nalikuje ljudskom biću, jer to samo pojačava zastrašujući psihološki efekat filma. Kad je ugledate naslonjenu na stolicu ili u uglu sobe, morate ponovo da pogledate pre nego što shvatite da to nije osoba, već lutka.“ Isti umetnik koji je napravio lutku za film „Anabel“ ovog puta je napravio dve lutke – jednu koja je nova, čista, nevina i koju Džon pokloni svojoj ženi, i drugu lutku, u lošijem stanju, koja se koristi tokom scena s natprirodnim elementima: što duže je demon u njoj, to joj je tamnija koža i oči joj više odražavaju mrak i tamne sile.

Na Leonetija su ostavili utisak ti zastrašujući detalji novih Anabel lutaka. „Pre nego što sam video lutku Anabel u „Prizivanju zla“, mislio sam „To je samo lutka“. Ali onda sam je ugledao. Velika je poput malog deteta. A kad te gleda, stvarno te gleda. Još je strašnije bilo gledati je kako se pretvara iz lepe lutke u još uvek lepu, ali zastrašujuću lutku.“ Volisova je najviše radila s Anabel i rekla: „Veoma je zastrašujuća, jer je ono što najmanje očekujete. U prvi tren se čini kao da predstavlja sve što je dobro i nevino, ali onda dobijete neki čudan osećaj… pretnje.“

„Prvi put sam je ugledao dok su me šminkali i morao sam dvaput da proverim da nije stvarna, da se ne pomera“, ispričao je Horton smejući se. Kad god bi donosili lutku na set, činilo se kao da dolazi neka od filmskih legendi, jer bi svi počeli da šapuću i uznemirili bi se. „Zapravo se nekoliko puta dogodilo da smo morali da je čekamo, stvarno je bila kao član filmske ekipe. I unosila je osećaj straha na set. Uvek sam se osećao nelagodno pored nje“, dodao je glumac.

„Nije važno koliki ste skeptik: ako vam neko ponudi da Anabel prespava kod vas, uvek to odbijte“, rekao je Safran. „Anabel može da prestraši svakog. Uvek sam uveren da će se nešto loše dogoditi kad je vidim.“ Zaista, filmska ekipa je tokom snimanja doživela čudne stvari. One noći kad su snimali scenu napada na kuću, scenarista Doberman doživeo je sledeće: „Članovi kulta su prizivali demona pomoću rituala s runama i krvlju. Bilo je to vrlo intenzivno, mračno i nasilno iskustvo. Završili smo u pola šest ujutro, a kad sam se probudio kasnije tog popodneva, na plafonu iznad kreveta ugledao sam runu – to vrlo karakteristično slovo A. Je li to bio samo odraz sunca? Verovatno. Ali posle je više nikad nisam video. Vrlo me je uznemirila. Vrlo.“

Horton je ispričao kako veruje da ga je pratio nestašan entitet sa seta u stan koji je unajmio tokom snimanja. Predmeti su nestajali i ponovo bi se pojavili tamo gde ih nije ostavio. Prvu noć je pao ormarić sa zida – a zatim i drugi put nakon što ga je opet pričvrstio za zid. Leoneti je takođe izvan prozora na osmom spratu zgrade Langam primetio tragove koji su izgledali kao da su ih ostavile kandže. „Bilo je to vrlo uznemirujuće, jer je prava Anabel lutka grebala svoje žrtve“, istakao je reditelj. „Svi su to snimili, delimično zato što su mislili da im niko neće verovati, a delimično zato što ih je to toliko potreslo da nisu ni sami želeli da veruju u to. Znam da ja nisam.“

O REŽISERU

Džon R. Leoneti (reditelj)
Već je sarađivao kao direktor fotografije sa Džejmsom Vanom na filmovima „Dead Silence“, „Death Sentence“, i u hitu „Insidious“, kao i nastavku „Insidious: Chapter 2“. Režirao je filmove „Mortal Kombat Annihilation“ i „The Butterfly Effect 2“. Počeo je da radi sa 13 godina u „Leonetti Cine Rentals“, a zatim i kao pomoćni kamerman, pa i direktor fotografije 1989. godine na seriji „Tales from the Crypt“. Radio je kao dizajner fotografije na filmovima: „Against the Wall“, „The Burning Season“, „The Pitch“, „Truth or Dare“, „Soul Surfer“ i „Super Hybrid“, kao i mnogim drugim.

O GLUMCIMA

Anabel Volis (Mija Form)
Britanska je televizijska i filmska glumica koja trenutno snima špijunsku komediju „Grimsby“. Na televiziji smo mogli da je vidimo u ulozi Mjurijel Rajt, žene koja je nadahnula Ijana Fleminga da osmisli lik Bond devojke, u seriji „Fleming“. Pre toga je nastupala u popularnoj mini-seriji „Peaky Blinders“, kao i serijama „The Tudors“ i „Pan Am“. Prethodno je glumila u filmovima „W.E.“ i „X Men: First Class“.

Oficijelni sajt:

 

 

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar