U trendu

Šešir profesora Koste Vujića

Žanr: komedija, drama
Trajanje: 121 min.

Glavne uloge: Aleksandar Berček, Ljubomir Bulajić, Miloš Biković, Mateja Popović, Aleksandar Radojičić, Uroš Jakovljević, Davor Perunović, Nikola Ranđelović, Andrija Daničić, Mladen Sovilj, Vesna Čipčić, Aleksandar Srećković, Vojin Ćetković, Dragan Jovanović, Ivan Bosiljčić, Nebojša Dugalić, Branimir Brstina, Zoran Cvijanović, Predrag Ejdus, Ivan Jevtović
Scenario: Zdravko Šotra, Milovan Vitezović (roman)
Režija: Zdravko Šotra

SINOPSIS
Ovo je priča o neverovatnom profesoru Kosti Vujiću, dobroćudnom osobenjaku i hedonisti, pedagogu posebne vrste, za koga je njegov đak Mihailo Petrović – Mika Alas, napisao da je bio najoriginalniji profesor 19. veka, i o neverovatnom razredu maturanata Prve muške gimnazije koji čine Mihailo Petrović – Mika Alas, Jovan Cvijić, Pavle Popović, Jaša Prodanović, Milorad Mitrović, Milutin K. Dragutinović, Ljubomir Stojanović i drugi, koji će postati istorijsko oličenje epohe kao akademici, profesori, ministri, političari i drugi uglednici. To je razred za sva vremena, kakvog nije bilo ni pre ni posle toga. Razdred za istoriju i ponos. Oni su, ispunjeni nesputanom energijom mladosti, u život ušli korakom kojim meri vreme.
O FILMU
Film "Šešir profesora Koste Vujića" u majstorskoj režiji Zdravka Šotre kruna je njegovog dosadašnjeg rada. Film je rađen po istoimenom kultnom romanu Milovana Vitezovića. O romanu "Šešir profesora Koste Vujića" pisano je da je vertikala nacionalnog duha. Kao zlatni bestseler imao je više od dvadeset izdanja. Prevođen je i, uz Andrićevu "Prokletu avliju", ušao je u prvo kolo najprestižnije edicije Horizonti Balkana najvećeg grčkog izdavača Kastaniotisa.
Visprene, inventivne, duhovite i neodoljive maturate odigrala je nova generacija srpskih glumaca, koja bolju promociju nije mogla poželeti. Upamtimo njihova imena: Miloš Biković, Ljubomir Bulajić, Aleksandar Radojičić, Mateja Popović, Uroš Jakovljević, Nikola Ranđelović, Davor Perunović, Mladen Sovilj.
Uz sjajne glumce u ulogama profesora i Beograđana, kakvi su Branimir Brstina, Predrag Ejdus, Dragan Jovanović, Zoran Cvijanović, Ivan Bosiljčić, Vojin Ćetković, Aleksandar Berček se u ulozi profesora Koste Vujića iskazao kao veliki promoter nacionalnih veličina i sudbina.
REDITELJSKA EKSPLIKACIJA
Priča o profesoru nemačkog jezika u beogradskoj Prvoj muškoj gimnaziji osamdesetih godina devetnaestog veka već je realizovana kao TV drama 1972. godine. Iako je drama snimana u veoma oskudnim uslovima i sa vrlo skromnim sredstvima, u njoj, do današnjih dana, pleni magijski dar kojim je Pavle Vujisić tumačio osobeni lik profesora Vujića. Mi smo po toj priči napravili filmski scenario za film i TV seriju koji su zadržali niz scena iz TV verzije, ali smo dopisali veliki broj novih i uveli nekoliko novih istorijskih likova.
Okosnicu priče i dalje čini lik profesora Vujića, čija je osobenost jasno naglašena već time kako samotno živi, kako projektuje svoju večnu kuću, kako se oblači… Posebna je priča njegov gurmanluk, koji se "praktikuje" po kafanama, od Slavije do Kalemegdana, te njegova blago ironična distanca u odnosu prema životu i ljudima… Ali, on nam je naročito zanimljiv što je, za razliku od direktora škole i drugih profesora, shvatio da u razredu, poslednjem koji vodi, ne sedi puka manguparija, nego sami lumeni, za Srbiju velika nada i sreća…
Zaista je veliki kuriozitet da se u jednom razredu maturanata skupe dečaci od kojih će znatan broj postati znameniti ljudi, ne samo u domaćim nego i svetskim okvirima, biti ministri, predavači na najeminentnijim univerzitetima, članovi mnogih akademija. Zato je u ovoj varijanti priče o profesoru Vujiću njima dat znatno veći prostor. Ovo je šansa mnogim mladim glumcima da odigraju jasno profilisane likove tih znamenitih učenika.
Spomenimo neke: Jovan Cvijić je, kao i njegovi drugovi, po znanju i po žeđi za saznanjem već daleko nadrastao ono što nastavni program traži. Dečak iz Mačve, koji nagonski traga za saznanjem, baza ulicama čitajući, pa udara u bandere i upada u rupe, a istovremeno je veoma pribran, svestan ko je i čemu teži.
Mihailo Petrović, znan kao Mika Alas, rođen ispod Saborne crkve, potpuno je drugačiji. Neobično je obdaren za matematiku (kasnije je dao doprinos toj nauci), ali ništa oko toga ne mistifikuje. Potpuno je ovozemaljski. Sa savskim alasima je alas, ništa drukčiji nego što su oni, a sa orkestrom "Suz" – kao da nije ništa drugo nego ćemanista.
Tu su i mladi Jaša Prodanović, koji se izdvaja po tome što je republikanac u Milanovoj monarhiji; Milorad Mitrović, romantična figura rano stasalog pesnika, te Pavle Popović i drugi. Svi oni svojim duhovitim vragolijama plaše jedan režim koji je u stalnom strahu od buna i atentata. Da bi ih doveli u red, dovode im za direktora nekadašnjeg dalmatinskog fratra koji se istakao oštrim merama u šabačkoj školi. On vrši pritisak na Vujića, a ovaj nastoji da njega dozove pameti: "Shvatite da će se za nas čuti samo zato što smo im bili profesori."
Uveden je i lik kompozitora Stevana Mokranjca, koji je posle školovanja u Minhenu došao za profesora notnog pevanja. Tada su u Beogradu gimnaziju mogli učiti samo muškarci, pa je za tadašnje prilike bilo revolucionarno što je uspeo da stvori prvi mešoviti hor kod Srba, od devojaka iz Više ženske škole i đaka Prve muške gimnazije.
Ovde je veoma važan rediteljski zadatak stvaranje atmosfere Beograda osamdesetih godina devetnaestog veka. Veoma je teško ambijentizirati scene u zemlji gde starih ambijenata skoro i nema. Srećom, Prva muška gimnazija tada je bila smeštena u Kapetan Mišinom zdanju, tako da glavni objekat postoji. Ostalo su autori našli u Beogradu i Zemunu, a jedina sačuvana ulica iz epohe je Tešnjar u Valjevu.
Oficijelni sajt

Premijera: 1. februar 2012. godine, Centar "Sava" u 18.00 i 21.00 čas

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar