U trendu

Dragan Bjelogrlić: Nisam zabranio da se moja serija prikazuje u Hrvatskoj, ali neće je biti dok neko ne plati’

Uprkos medijskim napisima da je srpski reditelj, producent i glumac Dragan Bjelogrlić zabranio da se njegova televizijska serija “Senke nad Balkanom” emituje u Hrvatskoj, on sam za Nedeljni Jutarnji kaže da to nema veze sa istinom. Upravo pregovara o otkupu ovog dramskog trilera koji je već oduševio publiku u regiji, ali sve dok se obe strane ne dogovore, hrvatski kablovski operateri nedeljom između 20 i 21 sat moraće da zatamne program.

– Ni jedna od hrvatskih televizija do sada nije pokazala interes za emitovanje serije. To samo po sebi i nije neka vest, ali kako se serija emituje u celoj regiji, novinari su počeli da se zanimaju zašto se ne emituje samo u Hrvatskoj. Kada se tome doda tab­loidni spin, eto izmišljene afere – kaže Bjelogrlić.

Dakle, niste zabranili seriju, nego upozorili da onaj ko ne plati ne može da gleda seriju?

– Za početak: kako ja mogu zabraniti emitovanje serije bilo gde!? Radi se o tome da za seriju postoji dosta veliki interes stranih kompanija za svetska prava. Ti pregovori su u toku. Svi oni insistiraju na tome da se serija preko kablovskih operatera ne emituje izvan područja za koja su kupljena prava. To su pravila koja vrede svuda u svetu i ne vidim šta je tu problematično. Zbog toga je signal RTS-a ‘zamračen’ na svim teritorijama izvan Srbije za koja nisu kupljena prava, pa i za Hrvatsku.

U koje ste sve zemlje prodali seriju?

– Serija se trenutno emituje, uz Srbiju, u Makedoniji, BiH i Crnoj Gori. U decembru počinje emitovanje u Sloveniji, a posle nove godine u Bugarskoj i Rusiji. U toku su pregovori sa još nekim državama, a kako rekoh, nekoliko svetskih distributera zainteresovano je za svetska prava. Videćemo.

Sa kim ste od hrvatskih televizija sarađivali na bivšim projektima?

– Obe moje prethodne serije prikazivane su Hrvatskoj. Jedna na Novoj TV, druga na RTL-u. Koliko znam, obe su bile prilično popularne. Posebno ‘Rode’. Malo je čudno da niko nije pokazao interes da pogleda seriju, ali ne želim više o tome. Drago mi je da se u Hrvatskoj priča i piše o seriji, da očigledno postoji interes publike i naravno da bi mi bilo drago da dopre do hrvatske publike.

Mislite li da ‘Senke Balkana’ imaju veći potencijal za prodaju u zemlje regije od ‘Vratiće se rode’ i ‘Montevideo, bog te video’?

– Što se tiče potencijala ‘Senki’, već dosadašnji interes i prodaja pokazuju da je to definitivno serija sa najvećim internacionalnim potencijalom od svih koje sam dosad radio.

Mislite li da bi način na koji ste prikazali Antu Pavelića i 1928. mladog advokata, na bilo koji način mogao da bude sporan ili kontroverzan za hrvatske gledaoce?

– Ma, taman posla. Ante Pavelić je bio advokat organizacije VMRO. U seriji je jedan od glavnih junaka vođa VMRO-a koji sedi u beogradskom zatvoru. Sprema mu se suđenje i on angažuje u našoj priči, za advokata Antu Pavelića. Cela je serija rađena mehanizmom mešanja istorijskih činjenica i fikcije. Tako je i sa likom Pavelića.

Da li je njegov lik po bilo čemu sporan za gledaoce u Srbiji ili u drugim zemljama regije?

– Ne. Serija uz puno izmišljenih likova obiluje kontroverznim istorijskih ličnostima kao što su Mustafa Golubić, general Petar Živković, ruski general Vrangel, princ Đorđe Karađorđević (koji je trebalo da bude kralj, ali je proglašen ludim)… Među njima je i Ante Pavelić.

Kako ste zadovoljni Bojanom Navojcem koji glumi Antu Pavelića?

– Bojan je napravio zaista odličnu kreaciju. Uopšte se nismo opterećivali istorijskim kontekstom, nego izgrađivali karakter. Odličan je, zaista.

Glumi li u seriji još koji hrvatski glumac?

– U seriji igra i Goran Bogdan. On igra Mustafu Golubića, jednu od glavnih uloga, špijuna, svojevrsnog regionalnog Džejmsa Bonda.

Zašto vam je bio zanimljiv povratak na početak prošlog veka?

– Tridesete godine prošlog veka bile su veoma intenzivne i burne u celom svetu, posebno na Balkanu. Posledice velikog rata, pojava fašizma, rast komunizma, uspostavljanje novih odnosa i uticaja. Na Balkanu je stvorena nova mlada država Južnih Slovena, velika ideja i velika iluzija sa puno spoljnih i unutrašnjih neprijatelja, ispunjena iracionalnom mržnjom bliskih naroda i na stalnom udaru različitih svetskih interesa. Kada se tome dodaju putevi opijuma koji su se upravo tu krstili, mislim da je jasno koliko je to inspirisajuće i zanimljivo.

Šta su danas senke nad Balkanom?

– Vrlo slične onima iz serije. Senke se nisu nadvile nad Balkanom 1941. ili 1991., nego mnogo pre. I još su tu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.