U trendu

Mijanović: Hendlovu operu izvodimo kao pre 300 godina

BEOGRAD – Hendlova barokna opera „Acis i Galatea“ u režiji svetski priznate operske zvezde Marijane Mijanović i produkciji Nove Beogradske opere biće premijerno izvedena u Srbiji sutra uveče u novosadskoj Sinagogi i dan kasnije 17. februara na sceni beogradskog Kolarca.

Ovaj prvorazredni umetnički događaj odigraće se i u polu-scenskom izvođenju , upravo onako kako je i Georg Fridrih Hendl učinio na dvorcu vojvode od Čandosa 1718. godine.

Biće to rediteljski debi srpske operske zvezde Marijane Mijanović koja je nastupala u glavnim ulogama velikih operskih kuća u Beču, Cirihu, Parizu…

„Acis i Galatea“ bila je najčešće izvođeno scensko delo slavnog Hendla, koji je tokom prve polovine 18. veka bio priznat i kao najveći operski kompozitor Engleske.

Opera se organizuje povodom 300 godina od njene premijere i godišnjice obeležavanja 260 godina od smrti Georga Fridriha Hendla.

Ove godine navršava se i pet godina od osnivanja Nove Beogradske opere i ova premijera je, istovremeno, kruna u petogodišnjem radu ovog izuzetno kreativnog tima, na produkciji i promociji muzičke umetnosti.

Mijanovićeva za Tanjug kaže da poštovaoce opere u Novom Sadu i Beogradu očekuje umetnički događaj koji nikada pre toga nisu imali prilike da vide u Srbiji.

„Hendl je bio jedan od najvećih baroknih kompozitora i njegove opere su na redovnom prepertoaru svih operskih kuća. ‘Acis i Galatea’ je najizvođenija Hendlova opera i veoma sam srećna što će beogradska publika imati prilike da se upozna s tim remek-delom koje su obradili Mocart i Mendelson“, kazala je Mijanovićeva.

U operi će za ovu priliku nastupiti mlade zvezde barokne muzika: tenor Leif Arun-Solen iz Švedske, sopran Beatriz de Susa iz Portugala, danski tenor Matias Hedegard i naš već afirmisani bas-bariton Sreten Manojlović.

Uz soliste, nastupiće barokni ansambl „Nju triniti barok“ (New Trinity Baroque) na istorijskim instrumentima, pod dirigentskom upravom Predraga Goste.

Marijana Mijanović napominje da je njena prevashodna želja da se Hendlovo delo prikaže scenski.

„Odlučili smo se za autentično izvođenje kao što je to sam Hendl zamislio. Velika scena Kolarca je koncertna i pred nama je bio veliki izazov da je pretvorimo u operski ambijent kako bi publika uključila svoju imaginaciju. Muzičari su na sceni i sviraće na tim divnim originalnim baroknim istrumentima čiji ton ima posebnu boju muzike te epohe. Predstavićemo i neke mlade pevace pred kojima su velike karijere“, kaže Mijanovićeva.

Napominje da je uverena da je tim Nove Beogradske opere uspeo da napravi sintezu koncertnog i scenskog ugođaja.

Slavna operska pevačica kaže da su njenu karijeru obeležile uloge upravo u baroknim operama.

„To mi je u krvi i obožavam tu muziku. Veliko iskustvo u nastupanju u baroknim operama ohrabrilo me je da se odlučim na režiju Hendlovog remek-dela. Uživala sam u radu sa muzičarima“, kaže Mijanovićeva.

Ona napominje da se uvek iznova oduševljava velikim talentom naših mladih pevača.

„U okviru Nove Beogradska opere funkcioniše i Nova Barokna akademija u kojoj radim s mladim pevačima. Među polaznicima te akademije je i Sreten Manojlović koji će pevati u operi ‘Acis i Galatea’, kaže Mijanovićeva.

Prema njenim rečima, Nova Beogradska opera je imala izuzetnu saradnju sa zemunskim pozorištem Madlenianum.

„Tamo smo postavili baroknu operu ‘Orfej’ koja je naišla na izuzetan prijem kod publike i kritike. Uvek smo otvoreni za svaku saradnju sa institucijama kulture u Srbiji. Nemamo svoj teatar, nemamo mnogo toga za operske produkcije, tako da smo upićeni na saradanju sa različitim institucijama kulture. Imamo kvalitet i veliki entuzijazam za stvaranje umetnosti“, zaključila je Marijana Mijanović.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.