Putopis „Drum za Kareju“ Slobodana Zubanovića

BEOGRAD – Pre više od dvadeset godina naš ugledni pesnik Slobodan Zubanović uputio se na Svetu Goru, a vratio se sa puno impresija, fotografija i zapamćenih misli koje je tamo zabeležio, a danas je čitaocima predstavio novo prošireno izdanje knjige „Drum za Kareju“

Predstavljanje je bilo u Klubu – knjižari – galeriji Glasnik pošto je knjigu objavio Službeni glasnik u svojoj ediciji „Književni glasnik-ključ od kuće“, a pored autora govorili su urednik edicije i ovog izdanja Miodrag Raičević i pesnik akademik Milosav Tešić.

U novom izdanju su više fotografija nego u prethodnom, dva razgovora i dva teksta o samoj knjizi.

Pred čitaocima, istakao je urednik Raičević, je knjiga zapamćenih prizora, susreta i misli sa putovanja po svetogorskim stazama – pre podsećanje na slike koje se više ne mogu videti i na ljude koji se ne mogu vratiti.

„Drum za Kareju“, primetio je Tešić, vodi iz srca, a tamo se i vraća. Na svaki se drum može udariti, na svaka vrata zakucati i stići kud se naumilo, uz odricanja, zadovoljstvo i svakojake napore, ali samo se jedanput, pred živim stvorom, otvori put na kojem biva dostojan svoje prolaznosti“.
Dva razgovora koja su dodata Zubanovićevom tekstu su sa ocem Mitrofanom, hilandarcem i dijalog između dvojice akademika i vrhunskih poznavalaca Hilandara, istroičara umetnosti Dejana Medaković i Vojislava D. Đurića.

Tu su i dva teksta o knjizi akademika Milosava Tešića i Marka Paovića, koji je napisao Dnevnik hodočašsća ili svetogorski bedeker koji je priložio knjizi i značajan broj fotografija.

Tešić je zabeležio da je Zubanović uz pesmu „Konak u Kareji“ napisao „19 zapisa između kojih su u četiri bloka smešteni i tekstovi iz srednjevekovnih književnih i drugih pisanih formi, a obogaćeno je sa 22 fotografije u crno beloj tehnici među kojima dominiraju snimci hilandarskih svetinja uz pokoji prateći manastirski objekt“.

„Boraveći dva puta na Svetoj gori (1994,1995) Zubanović je od svojih hodočasničkih doživljaja i utisaka sačinio mudar, plemenit i diskretno topao putopis što je jedino moglo proisteći iz dubokog proživljavanja svetogorskih svetinja i uživljavanja u svete predele“, zabeležio je Tešić.

Slobodan Zubanović rođen je 1947. u Beogradu. Radio je na poslovima urednika za poeziju, sekretara i operativnog urednika lista Književne novine, glavnog urednika časopisa za poeziju i teoriju poezije Poezija, Književnog magazina i mesecnika Srpskog književnog društva, među čijim je osnivačima. Član je Udruženja književnika Srbije, Srpskog književnog društva i Srpskog PEN centra.

Dobitnik je niza književnih nagrada, a njegove pesme prevođene su na engleski, ruski, francuski, italijanski, poljski, rumunski, beloruski, kineski, švedski, slovenačski i makedonski jezik, dok je njegovoj poeziji izdato nekoliko zbornika.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com