Na šta će ovo da liči? Fudbal će se uskoro igrati po NOVIM pravilima

Velike su šanse da za koju godinu na malim ekranima gledamo prvu fudbalsku utakmicu koja će zvanično trajati 60 minuta, odnosno 2×30 minuta.

Odbor Međunarodne fudbalske asocijacije (IFAB) zalaže se za primenu novih pravila koja bi igračima i sudijama dosta olakšala boravak na terenu, a navijače ko šta već pita.

Dakle, pokrenuta je inicijativa „Igraj fer“ u okviru koje su svetu predočena nova moguća pravila fudbala koja bi izgledala ovako:

1.Utakmica bi se igrala 60 minuta, što znači da bi jedno poluvreme, logično, trajalo 30 minuta.

2. Sat bi se zaustavljao prilikom svakog prekida, dakle i posle auta ili kornera. To bi važilo i u slučaju kada padne gol.

3. Golman mora za 6 sekundi da vrati loptu u igru.

4. Igrači prilikom izvođenja prekida mogu sami sebi da dodaju loptu. To važi i u slučaju kornera ili auta.

5. Ukinula bi se nadoknada vremena koju neki ovdašnji komentatori, iz samo njima znanih razloga zovu „zaustavno vreme“.

6. Sudijska štoperica bila bi na svim ekranima stadiona, da i publika može da vidi koliko utakmica zaista traje.

7. Sudija će svirati kraj meča tek kad lopta bude van terena a ne tokom napada neke ekipe.

Kako Odbor Međunarodne fudbalske asocijacije čine 4 nacionalna saveza (Engleske, Irske, Škotske, Velsa) plus FIFA, nijedna promena fudbalskih pravila ne može da „prođe“ bez odobrenja FIFA, prenosi Avaz.