U trendu

EU inistira da Rim dodatno sreže ciljani budžetski deficit

BRISEL – Italijanski premijer Đuzepe Konte pokušava danas da ubedi lidere Evropske unije da njegova ponuda za smanjenje ciljanog budžetskog deficita Italije za narednu godinu čini izlišnim disciplinski postupak EU prema njegovoj zemlji.

Konte je rekao u razgovorilma sa evropskim liderima da je spreman da smanji projektovani deficit na 2,04 odsto bruto domaćeg proizivoda (BDP) sa ranije predviđenih 2,40 odsto, i da se nada da će postići sporazum sa Evropskom komisijom u ponedeljak, izveštava Rojters.

Predsednik italijanske vlade se sastao danas sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel na marginama samita EU u Briselu, izjavili su za Rojters neimenovani zvaničnici dodajući da Konte nastoji da upriliči sastanak i sa holandskim premijerom Markom Ruteom, jednim od najoštrijih kritičara ekspanzivnog italijanskog budžeta.

Evropska komisija istrajava na zahtevu da Italija mora da smanji strukturni deficit, koji isključuje jednokratne stavke i oscilacije poslovnog ciklusa, kako bi umanjila teret duga koji premašuje 130 procenata BDP-a.

Zemlje EU imaju poslednju reč po pitanju eventualnog otvaranja bilo kakvog disciplinskog postupka, a evropske diplomate kažu da su članice evrozone, uključujući i Nemačku, spremne da prepuste Evropskoj komisiji pregovore sa Rimom i da prihvate bilo kakav njihov ishod.

Istovremeno, spremnost Italije da revidira planove potrošnje kao i budžetski problemi koji su zbog protesta „žutih prsluka“ iskrsli u Francuskoj, stvorili su pomirljiviju atmosferu u Briselu, dodaje britanska agencija.

Konte se juče sastao sa portugalskim premijerom Antoniom Kostom, čiji ministar finansija Mario Senteno predsedava evrogrupom koja donosi ključne odluke za evrozonu, a koju čine ministri finansija članica bloka jedinstvene valute.

Evropski komesar za ekonomiju Pjer Moskovisi izjavio je juče da nova italijanska ponuda predstavlja „značajan napor“, i da Rim i Brisel rade na brzom pronalaženju kompromisa o preostalim „tehničkim“ pitanjima.

U Briselu danas boravi i italijanski ministar finansija Đovani Trija koji planira da tu ostane dok god se ne postigne dogovor, izjavila je njegova portparolka.

Ukoliko EK pokrene disciplinski postupak protiv Rima, to bi moglo da izvrši pritisak na vrednost italijanskih državnih obveznica i da zemlju izloži dugotrajnom pritisku na tržištima, navodi Rojters.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.