U trendu

Fabrika obuće Tigar, primer dobre prakse radnih uslova

Fabrika obuće Tigar iz Pirota dobila je ocenu ‘B’, koja je primer dobre prakse u domenu radnih uslova, odnosa prema zaposlenima, sistema menadžmenta, zaštite, bezbednosti i zdravlja na radu, saopštila je danas ta kompanija.

U tom poslu Tigar je, kako se navodi, podstaknut vrednostima i načelima kompanije Dekatlon, koja je strateški kupac Tigrovih proizvoda od 2010. godine.

Generalni direktor te kompanije Vladimir Ilić rekao je da je fabrika ušla u socijalnu proveru na inicijativu i po standardima svetskog maloprodajnog sportskog lanca Dekatlona, koji posluje u više od 40 zemalja, dok se u Srbiji najavljuje otvaranje njegovih radnji tokom sledeće godine.

Fabrika je, kako se navodi u saopštenju, pripremana uz savete i sugestije predstavnika Dekatlona prvobitno za dobijanje ocene ‘C’, koja podrazumeva da su svi elementi koji ugrožavaju siguran i bezbedan rad zaposlenih eliminisani.

Ocenjivanje je uradjeno na osnovu skale sa ocenama od ‘A’ do ‘E’, pri čemu ‘E’ označava neprihvatljive uslove dok ocena ‘A’ važi za najvišu ocenu u domenu poštenih, bezbednih i zdravih uslova rada i upravljanja životnom sredinom u toku proizvodnog procesa.

„Posebno me raduje to što smo dostizanjem ocene ‘B’ u ovom poslu premašili sopstvena očekivanja i očekivanja našeg najvećeg kupca, jer smo osim obezbedjivanja striktnih uslova rada uticali na podizanje svesti kod naših zaposlenih koji su obučeni i informisani o opasnostima, zaštitnim merama i njihovim pravima“, rekao je Ilić.

Dodao je da je socijalnu proveru uslova rada obavila vodeća svetska sertifikaciona kuća SGS, a unaprdjenje standarda po Dekatlonovim principima započelo je početkom ove godine.

„Ponosan sam jer je za samo nekoliko meseci Fabrika obuće osvanula u potpuno novom sjaju, radnici su snabdeveni kompletnom zaštitnom opremom, mašine su obeležene i obezbedjene, svi zaštitni sistemi su u funkciji i radnici se osećaju bezbedno i sigurno u svom radu“, istakao je Ilić.

Na ovaj način novi menadžment kompanije je, kako se navodi, uz pomoć inostranih kupca i uprkos finansijskim problemima omogućio da se u fabrici znatno unaprede radni uslovi zaposlenih, smanji mogućnost povreda na radu, a samim tim kopmanija je stekla prednost na lokalnom i medjunarodnom tržištu.

Ocenjuje se da su radnici sada obučeni i informisani o opasnostima, zaštitnim merama, njihovim pravima koja se odnose na slobodu udruživanja, disciplinsku praksu, sigurnost zarade, mehanizam ulaganja žalbi, zdravu radnu i životnu sredinu, odgovornu upotrebu sirovina.

Osim toga, kako se navodi, uveden je najmoderniji elektronski sistem evidencije zaposlenih i adaptiran je novi prostor za odlaganje opasnog otpada na osnovu svetskih standarda.

Prva masovna proizvodnja obuće za Dekatlon počela je u avgustu 2010. godine, a za osam godina saradnje kupac je za više od 120 odsto povecao proizvodnju u toj fabrici, dok finansijski to povecanje iznosi 185 odsto

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.