U trendu

Kompanije iz Srbije na sajmu Sial u Parizu

BEOGRAD – Privredna komora Srbije (PKS) i Razvojna agencija Srbije organizuju nastup 27 domaćih kompanija na predstojećem Međunarodnom sajmu prehrambene industrije SIAL u Parizu od 21. do 25. oktobra.

Na ovogodišnjem sajmu „SIAL 2018“ 27 kompanija iz Srbije predstaviće svoje proizvodne programe na dva nacionalna štanda, i to u Hali predviđenoj za nacionalne paviljone i u Hali za zamrznute proizvode na nacionalnim štandovima površine od 101, odnosno 108 metara kvadratinih, saopštila je PKS.

U Hali predviđenoj za nacionalne paviljone predstaviće se PIP – Novi Sad, SD – Martonoš, „Interfood 60“ – Čačak, „HAPPY HONEY“ – Beograd, NECTAR – Bačka Palanka, „Basket Zdravija Hrana Made By Hand“ – Golubinci, „POSLOVNI SISTEM GLOBAL SEED“ – Čurug, „Agranela“ – Valjevo, VENAC – Stara Pazova, „DTD RIBARSTVO“ – Bački Jarak, PIONIR – Beograd, BIBLI – Ugrinovci, „Koncern Bambi“ – Požarevac.

U Hali za zamrznute proizvode svoju ponudu predstaviće „FRIGO-PAUN“ – Požega, „Jugprom“ – Leskovac, „PIK Bečej“ – Bečej, „MIRAX AGRAR“ – Beograd, HIBRID – Beograd, „Master Fruits“ – Beograd, STRELA – Leskovac, LAKI – Arilje, „EURO FRIGO“ – Požega, „ITN Group“ – Beograd, „ALL BERRIES“ – Ivanjica, MUNDORAMA – Beograd, FRIGLO Sečanj-Sutjeska, FRIGOLAND – Beograd.

Kako se navodi u saopštenju PKS, nastup na međunarodnom sajmu omogućava izlagačima da predstave svoje proizvode i plasiraju ih na nova tržišta, kao i da pospeše postojeće i steknu nove poslovne kontakte.

SIAL, koji se održava svake druge godine, vodeći je međunarodni sajam iz oblasti prehrambene industrije na tržištu Francuske i Evropske unije.

U 2016. sajam je posetilo 155.700 specijalizovanih kupaca i distributera iz 194 zemlje, od kojih su 71 odsto donosioci odluka koji su tokom pet dana trajanja sajma imali cilj da nađu nove dobavljače. Ove godine na sajmu će svoje proizvode predstaviti više od 7.020 izlagača iz 109 zemalja.

Francuska tržište od oko 67 miliona stanovnika za srpske privrednike predstavlja i svojevrstan prozor i iskorak u zemlje Severne Afrike. Bivše francuske kolonije, zemlje Magreba (Alžir, Tunis, Maroko) i dalje su tradicionalno okrenute jezikom, blizinom i trgovačkim vezama francuskom tržištu.

Od srpskih proizvoda, trenutno najbolji plasman u Francuskoj imaju povrće i voće, pre svega smrznuto, i to malina, kupina i višnja. Malina učestvuje sa 13,4 odsto u izvozu.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupna robna razmena Srbije i Francuske u 2017. godine iznosila je 995,2 miliona evra, što je za 12 odsto više nego 2016. Izvoz Srbije se u 2017. povećao za 17 odsto u odnosu na 2016. godinu i iznosio je 438,3 miliona evra.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.