U trendu

Lideri EU: „Poziv na hitne mere protiv skoka cena energije“

BRISEL – Lideri Evropske unije su se danas, na samitu u Briselu, dogovorili o nizu akcija koje bi trebalo da na kratki rok ublaže, a dugorocno zaštite, privredu i građane EU od skoka cena energije.

U svojim zaključcima, lideri EU pozvali su države članice i Evropsku komisiju da hitno i na najbolji način iskoriste postojeće instrumente za pružanje kratkoročne pomoći najugroženijim potrošačima i da podrže evropske kompanije.

U tom cilju, Francuska je najavila da će izdavati bonove od po 100 evra za građane čija su mesečna primanja manja od 2.000 evra, kako bi pomogli tih 5,8 milona domaćinstava u plaćanju cena grejanja i goriva.

Na srednjoročnom novou, lideri EU su zadužili Evropsku komisiju da da proučiti funkcionisanje tržišta gasa i električne energije, i porceni da li je potrebno uvesti „dodatne regulatorne mere zbog određenih tržišnih ponašanja“.

„Komisija i Savet EU treba da razmotre i mere koje bi doprinele prozvodnji energije po ceni koja je pristupačna za domaćinstva i kompanije, povećaale otpornost energetskog sistema EU i unutrašnjeg energetskog tržišta, obezbedile sigurnost snabdevanja i podršku prelasku na klimatsku neutralnost, a poštujući ražlicitosti u energetskim sektorima država članica“, navodi se u zaključcima Evropskog saveta.

Evropska investiciona banka je pozvana da razmotri kako da ubrza ulaganja u energetsku tranziciju, u okviru svog trenutnog kapitala, a u cilju smanjenja budućih rizika od poremećaja i ispunjavanja evropskih ambicija za globalno povezivanje.

EU lideri su najavila da će se pitanju cena energenata vratiti u decembru.

Iako Evropska komisija u svom izveštaju o stanju energetsko sketora navodi da „nema neposrednog rizika od nestašice gasa“ i predviđa da će se cene „stabilizovati do aprila 2022. godine“, pojedine zemllje članice, na čelu sa Francuskom i Španijom insistiraju na hitnosti pitanja cena energije i strukturnim promenama na tržistu električne energije.

Francuski predsednik Emanuel Makron upozorio je kolege na samitu da će cene fosilnih goriva „verovatno ostati visoke na duži rok“.

Pored poziva na prelazak na nastavak Zelene tranzicije i prelazak na obnovljive izvore energije, koji se mogu proizvoditi u samoj EU, predsednica Komisije, Ursula fon der Lajen je podvukla i važnost nuklearne energije što je izazvalo podeljenu podršku među EU liderima.

Sama inicijativa Evropske komisije kojoj se podržava Zelena tranzicija i prelazak sa ugalj na tzv „čiste“ izvore energije i dalje nailazi na otpor onih država članica koje i dalje koriste ugalj kao primarni izvor za prozvodnju električne energije.

Premijer Mađarske, Viktor Orban, ocenio je da je skok cena energija zapravo posledica zelene politike Evropske komisije i upozorio na posledice koje će ona imati po srednju klasu u Evropi.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.