U trendu

Ljajić: CEFTA u krizi, zastoj u regionalnim ekonomskim integracijama

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić izjavio je danas da je region stao u daljoj ekonomskoj integraciji jer je region slobodne trgovine CEFTA u ozbiljnoj unutrašnjoj krizi.

„Rezultat svih napora koji su ulagani u prošlosti, posebno od strane Evropske unije je CEFTA sporazum koji je zaista omogućio slobodno tržište medju šest ekonomija Zapadnog Balkana. Čini mi se da se lista uspeha tu završava, jer osim tog slobodnoj tržišta, mi smo stali u pravcu daljih ekonomskih integracija koje bi trebalo da vode nečemu što imamo u baltičkim i nordijskim zemljama“, ocenio je Ljajić na 9. regionalnoj investicionoj konferenciji u Sarajevu.

On je rekao da su razlozi za takav ishod pre svega političke prirode, jer se region još bavi posledicama ratovanja i nerešenih pitanja iz 90-ih godina, kao i drugih otvorenih pitanja koja objektivno otežavaju uspostavljanje pune političke stabilnosti u regionu.  

Navodeći da je drugi razlog čisto ekonomske prirode, on je dodao da danas u okviru CEFTA postoji više vancarinskih barijera nego sa bilo kojom trećom zemljom.

„Iza toga se krije namera da se brane vlastite ekonomije, iako je iluzorno da ovako mala tržišta, sa malom populacijom mogu da obezbede veću konkurentnost, veću produktivnost i oporavak vlastitih ekonomija“, ocenio je ministar.

Ukazao je da su zemlje regiona „krajnje kreativne da izmisle nove prepreke“, pogotovo kada je u pitanju zadržavanje kamiona na graničnim prelazima, pa stoga nije ni čudno što se na svetskim listama konkurentnosti po tim kriterijumima loše kotiraju.

Kako je kazao Ljajić, prosečno vreme za izvoz na graničnim prelazima u zemljama regiona iznosi 20 sati i košta 158 dolara, i upravo zbog čestih zastoja na graničnim prelazima logistički troškovi u regionu iznose 16 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), što je duplo više u odnosu na prosečnih osam odsto u EU.

Istakao je i da samo jedan dan zastoja smanjuje izvoznu vrednost robe za jedan odsto, a da je taj procenat kada su u pitanju poljoprivredni proizvodi sedam odsto.

Kao jedan od glavnih razloga za nastavak ekonomskih integracija, Ljajić je naveo i to što su zemlje članice CEFTA regiona jedne drugima, posle EU najveći spoljnotrgovinski partneri.

Ljajić je kazao da sve zemlje regiona moraju da povećaju udeo izvoza u BDP-u, kao i da promene strukturu izvoza kroz povećanje udela proizvoda više faze prerade.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.