U trendu

Peleta nema ni za lek

Zbog nestašice popularnog ekološkog ogreva, na većini stovarišta u našoj zemlji drastično povećane cene. Za nekoliko dana tona je sa 200 poskupela i na 270 evra.

Kada su se odlučili da svoje domove greju na pelet, čistiji ogrev, mnogi u Srbiji nisu ni slutili da će se smrzavati. Ne zbog besparice, već zbog nestašice peleta u danima kada je debeli minus na Celzijusovoj skali. Upravo su „tanke rezerve“ bile povod da proizvođači i trgovci peletom povećaju cene. I to drastično. Za nekoliko dana tona je sa 200 otišla i na 270 evra, ali samo za one koji uspeju da ga ugrabe. Zarada im je sada i veća, jer je i porez prepolovljen i sa 20 odsto „pao“ na deset, pišu danas „Večernje novosti“.

Na stovarištima ovih dana se samo dele – informacije. Peleta nema ni za lek kod većine trgovaca. Tamo gde su se zadržale rezerve prodaja je ograničena na nekoliko džakova od po 15 kilograma.

„Trenutno nema peleta i molim vas da se javite za nekoliko dana“, rekli su “Novostima” na jednom beogradskom stovarištu i dodali da je nestašica svuda u Srbiji.

„Fabrike peleta su morale da zaustave proizvodnju jer je bukva zamrzla. Još ne znamo kolika će tačno biti cena, ali verujemo da će biti oko 220 evra“, objasnili su.

Pelet je iz godine u godinu sve popularniji ogrev i u Srbiji, jer je korišćenje peleta čistije i jednostavnije nego grejanje ugljem ili ogrevnim drvetom.

Svi koji su sa uglja ili drva prešli na pelet morali su najpre da ulože u nove peći. Mnogi koji nisu za celu zimu obezbedili ogrev, sada se – kaju.

Letos se tona peleta nudila po ceni od 180 evra. Kada je potražnja za ovim ekološkim ogrevom porasla, krajem leta cena je „otišla“ na 200 evra po toni. Tokom prethodnih nekoliko dana, cena mu je porasla sa 233 na 267 evra, koliko je zvanično bila juče kod pojedinih trgovaca, piše list.

Pelet se pakuje u džakove od po 15 kilograma. Znatno se lakše koristi nego drva, jer nema sečenja, slaganja i ubacivanja u peć.

Čist je, jer nema pepela koliko ga imaju drva i ugalj. I zbog prostora je zahvalan, jer nisu potrebna velika skladišta. Lako je prenosiv.

Jedino što korisnik treba da uradi je da ubaci deo paketa u kotao i on sve sam automatski radi.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.