U trendu

Osnovaćemo sud ali nećemo dozvoliti da se genocid izjednači sa odbranom

Zamenik premijera i ministar spoljnih poslova Kosova, Hašim Tači izjavio je danas na sednici Saveta bezbednosti UN u Njujorku da je Kosovo stvorilo uslove za formiranje specijalnog suda, ali je ocenio i da niko na Kosovu neće dozvoliti da se „genocid države Srbije“ izjednačava sa „eventualnim radnjama očajnih pojedinca iz zajednice potlačenih“.

Tači je na sednici o redovnom tromesečnom izveštaju generalnog sekretara UN, Ban Ki Muna o stanju na Kosovu rekao da se nada se da će „Savet bezbednosti UN prepoznati zrele napore kosovske vlade da se bave svim zločinima počinjenim u godinama rata“.

Kosovo je proteklih meseci suočeno sa nekim od najtežih izazova u poslednjih nekoliko godina, ali su ti izazovi bili prilika da Kosovo dokaže svoju transformaciju iz zemlje u kojoj su bile potrebna pomoć za očuvanje bezbednosti, a sada je izvor stabilnosti i mira, rekao je Tači.

„Niko na Kosovu, uključujući i mene, neće stajati skrštenih ruku i dozvoliti da se kroz Specijalni sud izjednačavaju genocidne radnje Slobodana Miloševića, države Srbije, sa eventualnim radnjama očajnih pojedinaca iz zajednice potlačenih, koje su počinjene tokom ili nakon rata. Rat Srbije protiv Kosova je vođen uz učešće vojske, policije i paravojnih jedinica, a uz podršku srpskih intelektualaca. To je bio čist i jednostavan fašizam“, rekao je Tači.

Tači je dodao da će Kosovo zaštititi „nasleđe rata“, slobodu Kosova i kosovske nezavisnosti.

„Ali, sada smo pristali na stvaranje instrumenta koji je mnogo kredibilniji od bilo kojeg suđenja pred sudovima svih balkanskih zemalja. Zahvaljujemo zemljama članica koje su pozdravile ovaj potez Kosova, i nadam se da će Savet bezbednosti UN prepoznati zrele napore kosovske vlade da se bavi svim zločinima počinjenim u godinama rata“, rekao je Tači.

Govoreći o zahtevu Kosova za pijem u UNESKO, Tači je rekao da Kosovo ima pravo da postane članica bez obzira na to što nije članica UN, pod uslovom da za to dobije dvotrećinsku većinu glasova u Generalnoj skupštini. Takođe, on je rekao i da su mnoge zemlje – od Austrije do Vjetnama, postale članice UNESKA mnogo pre nego sto su postale deo UN.

„Dakle, bez obzira na to što Srbija tvrdi, članstvo Kosova u međunarodnim telima će samo unaprediti stabilnost i jačati dijalog koji traži normalizaciju. Izolacija Kosova sigurno neće doneti normalizaciji odnosa Kosova i Srbije“, rekao je Tači i dodao da je baština istorije na Kosovu danas bezbedna, čak sigurnija nego u „poslednjih 1.000 godina“.

Tači je dodao da je baština zaštićena modernim zakonskim okvirom koji je odobrio izaslanik UN-a Marti Ahtisari.

„Naša policija štiti 95 odsto lokaliteta Srpske pravoslavne crkve. Snage NATO-a su nam poverile njihovu zaštitu i zadovoljni su  bezbednošću“, rekao je Tači i dodao da će Kosovo zatražiti prijem i u Interpol i Savet Europe.

Tači je u govoru pozvao zemlje EU da bez odlaganja potpišu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Kosovom u septembru ove godine.

„Svako političko kašnjenje potpisivanja SSP ili procesa liberalizacije viznog režima biće jaka prepreka za proces dijaloga (sa Srbijom) u Briselu“, kazao je Tači.

Tači je rekao da se dijalog sa Srbijom nastavlja  25. avgusta i da je cilj normalizacija odnosa u kontekstu procesa evrointegracije.

„Sledeće nedelje ćemo se ponovo sastati u Briselu i nadam se da ćemo se složiti da zatvorimo paket važnih sporazuma”, rekao je Tači.

Šef kosovske diplomatije je pozvao sve članove Saveta bezbednosti UN da podrže peticiju koju je potpisalo više od 150.000 građana Kosova, koji traže međunarodnu pravdu za oko 20 hiljada kosovskih žena silovanih tokom rata.

Tači je informisao Savet bezbednosti o, kako je rekao, nekim dobrim privrednim vestima s Kosova i istakao da je francuski konzorcijum dao ponudu od 400 miliona evra za izgradnju ski-centra Brezovica. Ocenio je da će taj projekat u velikoj meri pomoći tamoišnjim Srbima i privući druge investicije na Kosovo.

Po njegovim rečima, takvi pozitivni primeri su jedan od razloga za drastično smanjenje broja ljudi koji odlaze s Kosova u EU i traže azil.

Tači je rekao i da Kosovo sada ima najveći prosečan ekonomski rast u poslednjih sedam godina na Zapadnom Balkanu i najniži dug u odnosu na BDP u celoj Istočnoj Evropi.

„Mandat sledećeg šefa UNMIK-a treba da obeleži ozbiljna rasprava o tome kako da se sredstva koja se troše u mirnom Kosovu preusmere na ljude na Bliskom istoku i na druge teritorije koje se suočavaju sa egzistencijalnim pretnjama“, rekao je Tači.

On je izrazio zadovoljstvo dolaskom Zahira Tanina na mesto šefa UNMIK-a jer je Avganistan, „prijateljska zemlja, jedna od prve dve koja je priznala Kosovo“.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar