U trendu

UNS: Tužilac dao završnu reč na ponovljenom sudjenju za ubistvo Slavka Ćuruvije

Tužilac Milenko Mandić dao je završnu reč na ponovljenom sudjenju za ubistvo novinara i vlasnika „Dnevnog telegrafa“ Slavka Ćuruvije, koje je nastavljeno iza zatvorenih vrata pred Posebnim odeljenjem za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu, saopštilo je danas Udruženje novinara Srbije (UNS).

Prethodno je sudsko veće odlučilo da novinari budu isključeni sa ročišta, zato što se tužilac i odbrana izjašnjavaju o dokumentima koji nose oznaku državna ili službena tajna.

S obzirom da je dokazni postupak juče završen, sudsko veće je odlučilo da tužilac iznese završnu reč.

Nakon završne reči tužioca, očekuje se da u septembru završnu reč da odbrana, a nakon toga sledi izricanje presude.

Predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić izjavio je za UNS da je Komisija za istraživanje ubistava novinara više puta podvlačila da je neophodno ubrzati sudjenje.

„Zadovoljni smo dinamikom koja ukazuje da će se ovaj deo sudskog postupka završiti u predvidjenim okvirima. S obzirom da je reč o istom sudskom veću koje je optužene osudilo na 100 godina zatvora verujem da neće biti odstupanja i pri izricanju nove presude, kao što verujem da će presuda biti ubedljivo obrazložena tako da neće ostaviti prostor za drugačije vidjenje Apelacionog suda“, rekao je on.

Matić je istakao da je ovo sudjenje „nacionalno važno, ali i da je odavno izašlo iz okvira Srbije“.

„Ovo je redak primer da je ubistvo 15 godina od zločina razrešeno pre svega zahvaljujući osnivanju i radu Komisije za istraživanja ubistava novinara i snažnim aktivnostima udruženja novinara. Zapravo je postalo neki model kako bi trebalo istrajati i postupati kada je reč o drugim još nekažnjenim zločinima nad našim kolegama u svetu. A statistika kaže da se više od 90 odsto slučajeva ubistava novinara i medijskih radnika nikada ne razreši“, naglasio je Matić.

UNS je podsetio da je reč o ponovljenom sudjenju, koje je počelo u oktobru 2020. godine.

Prethodnom presudom, koja je ukinuta, svi okrivljeni su bili osudjeni na ukupno 100 godina zatvora.

Optuženi su Radomir Marković, nekadašnji načelnik Resora Državne bezbednosti, Milan Radonjić, prvi čovek beogradskog RDB, kao i pripadnici službe Ratko Romić i Miroslav Kurak.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.