SARAJEVO/BANJALUKA – U Bosni i Hercegovini održavaju se osmi po redu izbori na svim nivoima, na snazi je izborna tišina, a analitičari ocenjuju da je kampanja, koja je zvanično počela 7. septembra, a nezvanično nije ni prestajala od prošlih izbora, bila je prljava, politizovana verbalnim sukobima i govorom mržnje u oba entiteta BiH.
U ove izbore BiH je ušla bez prečišćenog centralnog biračkog spiska, bez promene izbornog zakonodavstva i bez primene odluke Evropskog suda za ljudska prava, zbog čega pripadnici nacionalnih manjina (Romi, Jevreji i pripadnici ostalih nacionalnih manjina nisu mogli da budu kandidati za određene državne funkcije).
Nakon izbora, glasovi će biti prebrojani, ali s obzirom na sve okolnosti, kako pišu mediji, niko ne čekuje da će vlast u toj susednoj državi biti formirana pre proleća.
Izborni proces u BiH, naime, veoma je komplikovan s obzirom na to da je reč o državi koju čine dva entiteta, veći je Federacija BiH, sa 10 kantona, gde svaki ima sopstvene zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, a nešto manji je Republika Srpska.
Stručnjaci upozoravaju da je Republika Srpska funkcionalni entiet, a da je Federacija BiH nefunkcionalna, praktično paralizovana.
Prema podacima poslednjih istraživanja, na ove izbore će izaći manje od 50 odsto građana, odnosno nešto više od 40 odsto, što bi bila najniža izlaznost u odnosu na sve prethodne izbore.
Razloge za ovako malu izlaznost istraživači vide u činjenici da je veliki broj neopredeljenih građana jer, kako kažu analitičari, politička scena se godinama nije promenila.
Ista lica, i ista obećanja, kažu, obeshrabruju građane koji su, inače, tokom zvanične kampanje bili izloženi totalnoj klasičnoj, ali i onoj modernoj propagandi putem interneta i mobilnih uređaja.
Cilj svake kampanje je, slažu se analitičari, uvek diskreditacija konkurencije i primećuju da je, ova, koja se vodila i preko društvenih mreža, bila možda i najprljavija do sada.
Izborni zakon BiH ne predviđa plaćenu kampanju, pa su mnogi „obični građani“ iznosili „stvarne, ali i izmišljene grehe pojedinih političara.
U samom finišu kampanje možda najdalje je otišla bjeljinska BN TV koja je objavila da je Igor, sin predsednika RS i kandidata za srpskog člana Predsedništva BiH, Milorada Dodika, vlasnik kompanije FRUIT ECO, te da poseduje tajne bankovne račune u Rusiji, što je prvi čovek RS demantovao.
S druge strane, opoziciona koalicija u RS, koja na sutrašnje izbore izlazi pod nazivom Savez za pobjedu, je svoju kampanju vezala za grupu građana „Pravda za Davida“, koju predvodi otac stradalog banjalučkog mladića Davor Dragičević.
Ta grupa već gotovo 200 dana protestuje na ulicama Banjaluke tražeci pravdu i pronalaženje ubica mladića.
Savez za pobjedu je, naime, zvanično ranije otkazao održavanje završnog mitinga, ali su se lideri tog saveza sinoć priključili na protestu koji je grupa Pravda za Davida organizovala na Trgu Krajine u Banjaluci.
Njihovo okupljanje održano je istovremeno kada i završna konvencija vladajućeg Dodikovog SNSD, takođe, u Banjaluci.
Tokom jučeršnjeg dana je zato u gradu na Vrbasu vladala velika napetost, pripadnci policije su u velikom broju vodili računa da održe javni red i mir, i sve je prošlo bez incidenata.
U ovoj kampanji nisu pošteđene ni susedne zemlje BiH, pa je tako zbog tvrdnje međunarodne zajednice i dela medija, da se Srbija i Hrvatska mešaju u izborni proces u BiH, na molbu predsednika RS Dodika, predsednik Srbije Aleksandar Vučić odustao od odlaska u Istočno Sarajevo, gde je otvorena novosagrađena bolnica koja nosi naziv „Srbija“, a u koju je zvanični Beograd uložio veliku investiciju.
Istovremeno, optužbe o mešanju susednih država u izborni proces nisu, međutim, omele hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da dođe u Mostar i prisustvuje završnoj konvenciji HDZ BiH, čiji je lider Dragan Čović, kandidat za novi mandat hrvatskog člana Predsedništva BiH.
I dok je Dodikov protivkandidat na sutrašnjim izborima, aktuelni srpski član Predsedništva BiH, Mladen Ivanić, u više navrata poručivao da Srbija ne treba da se meša u izbore u BiH, kandidat za bošnjačkog člana tog tela, iz SDA Bakira Izetbegović, Šefik Džaferović verbalno je napao hrvatsku predsednicu Kolindu Grabar Kitarović zbog uplitanja u bosanske unutrašnje prilike.
Kitarović je na nedavnoj sednici Generalne skupštine UN govorila i o izbornom zakonodavstvu u BiH, što su joj bošnjački lideri veoma zamerili, prenose bosanski mediji.
Bošnjaci su nezadovoljni što Federaciju BiH dele sa Hrvatima i malim brojem Srba, dok Srbi imaju svoj entitet, a s obzirom na to da se Čović zalaže za formiranje trećeg „hrvatskog entiteta“ u BiH, sve na tu temu dodatno diže tenzije između dva naroda.
Strah Bošnjaka, smatraju analitičari, opravdan je, jer bi stvaranje „trećeg hrvatskog entiteta“ u BiH povećalo mogućnost od raspada države.
Hrvatski državni vrh je zbog uplitanja u izborni proces kritikovao i kandidat za hrvatskog člana Predsedništva BiH, Željko Komšić, koji ih je optužio da su „izvršili političku agresiju na BiH“, sličnu onoj tokom rata, koja je bila tenkovima.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com