U trendu

HR: Da li će se saznati stvarni vlasnici firmi?

ZAGREB – Do kraja 2019. godine gotovo sva trgovačka društva u Hrvatskoj, kojih ima više od 180.000, moraju da se upišu u Registar stvarnih vlasnika u cilju otkrivanja pravih vlasnika trgovačkih društava čiji se osnivači skrivaju iza advokata ili drugih zastupnika, piše Tportal.

Hrvatska je obavezna da uvede Registar stvarnih vlasnika kako bi se uskladila sa zakonodavstvom EU, a preduslov za njegovo stvaranje su usvojene izmene Zakona o sprecavanju pranja novca i finansiranja terorizma.

Iako će upisani podaci biti javni, neće moći da ih vidi baš svako, jer će se za uvid u registar plaćati naknada.

Upis bi trebao da bude završen do kraja godine, a njegovo objavljivanje očekuje se u januaru 2020. godine.

Ipak, od upisa su izuzeta brojna društva.

Upis u Registar stvarnih vlasnika nije obavezan za deoničarska društva koja su na berzi, jer je njihovo vlasništvo već upisano u Centralnom klirinškom depozitarnom društvu.

Međutim, pravi vlasnici deoničarskih društava i dalje će moći da se skrivaju iza kastodi računa u bankama.

U registar se neće upisivati ni sindikati, poslodavačka udruženja, političke stranke, ali ni komore, zadruge niti udruženja čije će se članstvo najčešće menjati i za koje je nemoguce saznati ko im je pravi vlasnik.

Za Danka Sučevića, vlasnika računovodstvene firme Infokorp koja je već počela upis svojih klijenata, cela ideja Registra stvarnih vlasnika je promašena.

On kaže da u 99 odsto slučajeva frime imaju osnivace koji su se identifikovani prilikom upisa u Sudski registar.

„Ne sećam se slučaja da javni beležnik nije overio identitet osobe koja osniva firmu, a sada se od nas traži da to ponovimo. Ako neko ne skriva vlasništvo, sada će opet proći tu proceduru, a ako neko želi sakriti udeo u nekoj firmi, nastaviće to i dalje da radi“, rekao je Sučević te nastavlja:

Naveo je da postoje situacije u kojima je potreban pronalazak stvarnog vlasnika, kada je, na primer, vlasnik firme strano pravno lice, koje je u vlasništvu drugog pravnog ili fizičkog lica.

„Kada se, pak, radi o udruženjima koja nisu ni pod kakvom kontrolom ni u drugim zapadnoevropskim zemljama, postoje veliki problemi. Njihovo članstvo nije pod lupom, pa bi bilo normalno da se upišu njihovi clanovi“, rekao je Sučević.

Jedna vlasnica manjeg računovodstvenog servisa rekla je za Tportal da upis u Registar stvarnih vlasnika nije ništa drugo nego opterećenje za privredu.

Ako se, kaže ona, oko 180.000 firmi koje su se dužne upisati, pomnož sa cenom od 300 kuna koliko se prosečno naplaćuje usluga upisa, dolazi se do troška od 54 miliona kuna i navodi da se zapravo objavljivanjem registra neće ništa promeniti, niti novo saznati, osim možda u nekim „perifernim slučajevima“.

Oni koji se ne upišu u registar do kraja ove godine rizikuju da plate poprilične kazne.

U Ministarstvu finansija navode da pravno lice koje ne preda tačne i ažurirane podatke rizikuje da plati kaznu od 5.000 do 350.000 kuna, dok su kazne za članove uprave i druga odgovorna fizička lica od 5.000 do 75.000 kuna.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.