U trendu

Školarine ostaju na istom nivou, Univerzitet najavljuje žalbe protiv Zakona o visokom obrazovanju

Cene školarina na master i doktorskim studijama ostaju iste u predstojećoj godini, ali će zbog odredjenog broja budžetskih mesta za koje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja ne uplaćuje sredstva, fakultetima biti omogućeno da naknadno naplate školarine i studentima na budžetu, najavljeno je na današnjoj sednici Saveta Univerziteta u Beogradu.

Na sednici je takodje ocenjeno da Zakon o visokom obrazovanju čije prelazne odredbe treba da počnu da se primenjuju „veoma problematičan“, kao i da je ombudsman univerziteta podneo predstavku Ustavnom sudu u Beogradu zbog spornih odredbi.

Predstavnici Beogradskog univerziteta i studenata saglasili su se da je neophodno hitno delovanje za izmenu Zakona, zbog toga što on uvodi nedovoljno jasnu terminologiju i zbog toga što okončava radni odnos svim profesorima kojima je produžen rok, nezavisno od toga do kada je produžen, a da su oni imali samo šest meseci da ponovo konkurišu za svoja radna mesta.

Beogradski univerzitet je poboljšao svoju medjunarodnu vidljivost prisustvom profesora na listi najcitiranijih istraživača i učešćem na medjunarodnim skupovima i konferencijama, naveo je rektor Beogradskog univerziteta Vladimir Bumbaširević.

„Beogradski univerzitet je u 2017. godini uvećao broj studijskih programa za 13, na 350, preko 21.000 studenata sva tri nivoa studija je upisalo nastavu… tako da Univerzitet sada ima oko 100.000 studenata. Iste godine je izdato oko 15.000 diploma, više od 450 doktorata, a izglasano je i 137 redovnih, 14 vanrednih i tri emeritus profesora“, dodao je Bumbaširević.

Komentarišući pad Beogradskog univerziteta na Šangajskoj listi, savet se saglasio da pad na 301. mesto ne treba previše da zabrinjava, zato što ne predstavlja drastičnu razliku, ali da treba obratiti pažnju na budući rad.

„Broj objavljenih naučnih radova je veći nego 2016. godine, ali i drugi univerziteti postoje, i oni rade i napreduju. To ne znači da treba da nastavimo da se trudimo“, ocenio je Bumbaširević.

Predsednik Saveta Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević je naveo da je jedan od velikih nedostataka ukidanje ministarstva za nauku koje je trebalo da unapredi i sistem visokog obrazovanja, što tumači i politikom koja ne uvaža obrazovanje.

Na sednici je usvojena inicijativa da jedna ulica u Beogradu dobije ime zadužbinara Luke Ćelovića-Trebinjca i da se kod hotela Bristol, čiji je on osnivač, podigne njegov spomenik.

Tokom sednice je navedeno da će ove nedelje biti dovršena proslava 210 godina od osnivanja Velike škole, koja je preteča Beogradskog univerziteta.

U utorak, 11. septembra, biće održan Dan zadužbinara, koji se proslavlja na datum kada je Luka Ćelović-Trebinjac napisao testament kojim je svu svoju imovinu Univerzitetu u Beogradu.

Istog dana će biti dodeljena i nagrada „Luka Ćelovič-Trebinjac“, prve godine u obliku povelje.

Nagrada će posthumno biti dodeljena Leposavi i Mitru Bulajić, koji su novac dobijen od odštete zbog avionske nesreće u kojoj su poginule njihove dve ćerke uložili u osnivanje fondacije „Sestre Bulajić“, koja dodeljuje stipendije studentima arhitekture i fizičke hemije.

U sredu, 12. septembra, u zgradi Rektorata biće održana dodela nagrada najboljim studentima, a istog dana će biti održano i otvaranje spomen-sobe Milutina Milankovića, kao i medjunarodna konferencija na kojoj će rektori više državnih univerziteta iz istočne i centralne Evrope diskutovati o autonomiji univerziteta i njihovom finansiranju.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.