U trendu

Barnije: Britansko usvajanje nacrta sporazuma o Bregzitu odlučujući korak u pregovorima

Glavni pregovarač EU za Bregzit Mišel Barnije izjavio je večeras da nacrt sporazuma o razlazu koji je usvojila britanska Vlada predstavlja odlučujući korak u pregovorima Velike Britanije i EU.

Barnije je novinarima rekao da usvajanje nacrta sporazuma na sednici britanske Vlade nagoveštava da bi lideri Unije uskoro mogli da zakažu samit na kojem bi dogovor bio usvojen, navodi Asošiejted pres.

„Ovaj sporazum predstavlja odlučujući korak ka okončanju pregovora. Smatram da smo postigli odlučujući napredak“, kazao je Barnije.

On nije direktno govorio o samitu EU ili njegovom mogućem datumu, dok je irski premijer Lio Varadkar rekao da je sastanak lidera EU predvidjen za 25. novembar.

Barnije i predsednik Evropskog saveta Donald Tusk trebalo bi sutra ujutru da se obrate medijima u Briselu.

Posle godinu i po dana pregovora s EU, vlada britanske premijerke Tereze Mej danas je usvojila nacrt sporazuma o Bregzitu koji daje obrise budućih odnosa dve strane.

Do danas duboko podeljena vlada Tereze Mej usvojila je nacrt sporazuma koji razrešava ključno pitanje granice Irske i Severne Irske posle Bregzita, glavni kamen spoticanja u pregovorima Londona i Brisela.

Britanska vlada usvojila je posle pet sati žustre debate predlog koji predvidja ostanak Velike Britanije u carinskoj uniji s EU do postizanja trajnog trgovinskog sporazuma dve strane.

Nacrt sporazuma ima dve celine – pravno obavezujući sporazum o izlazu iz EU i načelni okvir za buduće odnose Londona i Brisela.

Medjutim, put do 29. marta, kada će Velika Britanija izaći iz EU, i dalje je trnovit, navodi AP.

Mej će sutra izvestiti britanski parlament o usvojenom nacrtu sporazuma, dok će britanski ministar za Bregzit Dominik Rab verovatno otići u Brisel na sastanak s Barnijeom.

Dve strane su odredile tranzicioni period do kraja 2020. godine tokom kojeg treba da budu dogovoreni detalji budućih trgovinskih odnosa.

Kada EU usvoji sporazum o Bregzitu, njega moraju da potvrde i britanski i Evropski parlament.

Mej se nada da će britanski poslanici usvojiti sporazum pre Božića, ali očekuje je teška bitka u parlamentu.

Njena Konzervativna stranka nema apsolutnu većinu u donjem domu parlamenta i oslanja se na podršku 10 poslanika Demokratske unionističke partije (DUP) Severne Irske. Ta stranka, medjutim, navodi da će odbaciti svaki sporazum koji Severnu Irsku tretira drugačije od Velike Britanije.

S druge strane, nekoliko desetina poslanika konzervativaca najavilo je protivljenje svakom sporazumu koji predvidja ostanak Velike Britanije u carinskoj uniji s EU i vezanost za trgovinska pravila Unije na neodredjeno vreme.

Najveća opoziciona Laburistička partija takodje navodi da će se suprotstaviti svakom sporazumu koji ne nudi onakvu korist Velikoj Britaniji kakvu sada ima kao članica jedinstvenog evropskog tržišta i carinske unije.

Ako britanski parlament odbije sporazum, Velika Britanija će se suočiti s velikom neizvesnošću.

Poslanici bi mogli da pokušaju da pošalju vladu nazad za pregovarački sto s EU, iako ne postoji jednostavan mehanizam da se to uradi.

Mogli bi i da izglasaju nepoverenje vladi Tereze Mej, u nameri da izazovu raspisivanje parlamentarnih izbora.

Jedna od mogućnosti je i da poslanici raspišu nov referendum o članstvu Velike Britanije u EU, iako ne deluje verovatno da bi za takvo izjašnjavanje bilo vremena do 29. marta, navodi AP.

Odbijanje nacrta sporazuma u britanskom parlamentu moglo bi da bude početak velike političke krize u toj zemlji pošto britanski nepisani ustav ne predvidja način rešavanja takve dileme.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar