U trendu

Đenero: HR neće blokirati CG zbog broda Jadran

PODGORICA – Nakon što su iz hrvatskog Ministarstva odbrane saopštili da će preduzeti sve legitimne korake kako bi školski brod Jadran biti vraćen pod hrvatsku zastavu jer je to, kako kažu, plovilo te države, analitičar Davor Đenero tvrdi da se to neće dogoditi.

Đenero je za podgoričku Pobjedu rekao da smatra da Crna Gora od svakog drugog pre može očekivati blokadu nego od Zagreba. On smatra i da sporenje oko tog broda više ima simbolički smisao, zbog čega između dve zemlje neće biti problema.

Iz Ministarstva odbrane Hrvatske, međutim, poručili su ranije da matična luka školskog broda Jadran može biti isključivo luka u Splitu.

Hrvatsko ministarstvo je to saopštilo povodom izjave ministra odbrane Crne Gore, Predraga Boškovića, da najpoznatiji jedrenjak ostaje u Crnoj Gori.

„Hrvatska će preduzeti sve legitimne korake kako bi spomenuti brod bio vraćen pod hrvatski barjak, a od Crne Gore očekujemo sprovođenje dogovora o sukcesiji i poštovanje međunarodnog prava“, saopštio je ranije MORH, preneo je portal Crne Gore.

Podsetili su da je Hrvatska, kao izraz dobre volje u kontekstu dobrosusedskih odnosa, pristala na mogućnost zajedničkog korišćenja školskog broda Jadran u svrhu školovanja kadeta dve zemlje.

„Međutim, matična luka školskog broda Jadran može biti isključivo luka u Splitu, kao što je to bilo do 1990. godine, kada je taj brod odvezen u Boku Kotorsku na remont, ali nikada nije vraćen“, istakli su iz MORH-a.

Đenero, pak, kaže da priča oko broda Jadran se forsira zbog unutrašnjih prilika, ali sigurno neće rezultirati blokadom.

„Takođe, Hrvatska je dobro naučila lekciju sa Slovenijom vezano za blokiranje pregovora i obe zemlje su shvatile da niko od toga nije imao koristi, već velike štete. Zato od svakog drugog pre možete očekivati blokadu nego od Zagreba”, kazao je hrvatski analitičar Đenero za Pobjedu.

Spor oko „Jadrana“ je nastao zato što Hrvatska svoje pravo nad jedrenjakom temelji na činjenici da je brod, koji je bio u sastavu Ratne mornarice bivše JNA, svoju bazu imao u ratnoj luci „Lora“ u Splitu.

Međutim, kako je nakon izbijanja rata u SFRJ postignut dogovor da se naoružanje i vojne instalacije koje su se na početku sukoba našle na teritoriji pojedinih republika mogu smatrati i vlasništvom tih republika, tako je i školski brod „Jadran“, koji se u tom trenutku zatekao na remontu u tivatskom „Arsenalu“, ostao u posjedu Crne Gore.

Tokom nedavne proslave 85. rođendana Jadrana u Tivtu, iz Mornarice Vojske Crne Gore je saopšteno je školski brod dio crnogorske flote i da služi za obuku pomorskog kadra, te da je u crnogorskom vlasništvu.

U nedavnoj analizi AP-a navedeno je i da je školski brod jedina tačka sporenja između Podgorice i Zagreba.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar