U trendu

MCP: Ispravljena je greška, nije stečeno neko novo pravo

CETINJE – Mitropolija crnogorsko-primorska (MCP) saopštila je da novim rešenjem Uprave za katastar i državnu imovinu, kada je reč o Cetinjskom manastiru, nije ostvareno niti stečeno nikakvo novo pravo, već je samo ispravljena greška unosa podataka iz rešenja u katastarsku evidenciju.

Mitropolija ukazuje da je osporavanje legitimnih i zakonskih prava MCP duži niz godina bilo normalizovano u Crnoj Gori, pa se danas svaki korak kojim se neko neprikosnoveno pravo priznaje Crkvi kod dela javnosti posmatra kao nekakvo naročito privilegovanje Mitropolije.

Takođe se ocenjuje da je kriminalizovanje svakog zahteva Mitropolije u pogledu ostvarenja njenih prava ništa drugo nego diskriminacija i širenje verske netrpeljivosti.

Mitropolija navodi da je rešenjem nadležne Komisije za izlaganje KO Cetinje I br. UP I 05-915 od 11.4.1996. godine utvrđeno da je Cetinjski manastir (odnosno, kako je tamo navedeno, Manastir Sv. Petar) nosilac prava svojine nad svim objektima u Listu nepokretnosti 915, u kojem je vodi i sam manastir.

Međutim, ističe Mitropolija, to pravo nikad nije uneto onako kako je utvrđeno rešenjem, već je upisano samo pravo korišćenja bez oznake nosioca prava svojine.

„Uprava za katastar i državnu imovinu je na naš nedavni zahtev za ispravku greške, donela, po našem mišljenju, zakonito i pravedno rešenje i naložila da se u tom Listu evidentira pravo svojine, utvrđeno rešenjem iz 1996.“, ističe MCP.

Navodi se da novo rešenje uopšte nije tretiralo pitanje vlasništva nad zemljištem, na kojem i dalje, kako ukazuje Mitropolija, neustavno, Prestonica Cetinje figurira kao nosilac prava svojine, dok je nosilac prava korišćenja Manastir Sv. Petar.

„To stanje je novijeg datuma, tek od 2005. godine, što je prvi put u istoriji da se Prestonica Cetinje pojavljuje kao nosilac prava svojine na zemljištu na kojem se nalazi manastir, ali i na hiljadama parcela privatnih vlasnika na Cetinju“, navedeno je u saopštenju Mitropolije.

MCP takođe podseća one koji javno negoduju protiv legitimne i zakonite odluke donete u zakonskoj proceduri, da je rešenje koje im smeta, kao uostalom i svako drugo, podložno proveri drugostepenih organa, a potom i nadležnih sudova.

Mitropolija ukazuje da je u prethodnom periodu bila prinuđena da vodi postupke i više godina da bi dokazala svoja nesporna prava i da je u velikoj meri u tome i uspevala, zahvaljujući nezavisnim i pravdoljubivim pojedincima u državnim organima i sudovima, koji su odolevali pritisku režima donoseći odluke po pravdi i sopstvenoj savesti.

„Nažalost, bilo je mnogo onih koji su za Mitropoliju imali posebne i, po nju, nepovoljne aršine“, navodi se u saopštenju i naglašava da Mitropolija ne traži niti dobija bilo kakve privilegije u odnosu na bilo koga nosioca prava svojine.

MCP ističe da zahteva i očekuje samo ravnopravnost sa ostalim crkvama i verskim zajednicama, kao i sa svim drugim nosiocima prava svojinem, dodajući da je za nju potpuno neprihvatljiv ekstremizam koji bi pretio nasiljem samo zato što neko ostvaruje svoja legitimna i Ustavom i zakonima garantovana prava, kao što je pravo svojine u ovom slučaju.

„‘Pravdi je nasilje najgori protivnik’ – Opšti imovinski zakonik Crne Gore“, navedeno je u saopštenju MCP.

V.d. direktora Uprave za katastar i državnu imovinu Koča Đurišić izjavio je u nedelju da je Cetinjski manastir upisan kao svojina Mitropolije crnogorsko primorske.

U Podgorici je u ponedeljak uveče, ispred zgrade Vlade Crne Gore, održan protestni skup na koji je pozvala grupa građana sa Cetinja zbog, kako su rekli, represije i torture nad građanima Cetinja i upisa Cetinjskog manastira u svojinu Mitropolije crnogorsko-primorske.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.