U trendu

Otkriveni faktori koji utiču na kruženje ugljenika i azota na Tibetanskoj visoravni

Kineski istraživači su otkrili glavne faktore koji utiču na kruženje ugljenika i azota na visoravni Ćinghaj (Tibetanska visoravan), navodi se u istraživačkom članku objavljenom u časopisu Nature Reviews Earth and Environment.

Održivo upravljanje travnjacima, ekološki inženjering i razvoj zelene tehnologije mogu da smanje emisije staklene bašte i pomognu u održavanju funkcije ponora ugljenika na visoravni, naveli su istraživači Kineske akademije nauka, kineskog Univerziteta Hohai i Normalnog univerziteta Hunan, prenosi Sinhua.

Ekosistem Tibetanske visoravni ima važne ekološke funkcije, kao što su očuvanje zemljišta i vode, globalna zaštita biodiverziteta, regionalna regulacija klime i ponor ugljenika, navodi se u istraživačkom članku.

Napori na obnovi na visoravni Tibet dovode do regionalnog povećanja zaliha ugljenika i azota u zemljištu.

Istraživači su zaključili da faktori kao što su temperaturne granice za rast biljaka, granice azota za ekosisteme, granice ugljenika za mikroorganizme u tlu i granice vode u zemljištu za sušne i polusušne ekosisteme imaju važan uticaj na regionalne bio-geo-hemijske cikluse.

Istraživači su predvideli da će Tibetanska visoravan nastaviti da funkcioniše kao neto ponor ugljenika, a očekuje se da će zalihe azota tamo ostati relativno stabilne.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.