U trendu

Pred dodelu Nobela, Handkeu ponovo kritike

SARAJEVO – Dan pred dodelu Nobelove nagrade za književnost austrijskom piscu Peteru Handkeu ponovo su se oglasili kritičari koji ga optužuju da je podržavao Slobodana Miloševića i njegovu politiku, a u Stokholmu je za danas u 18 sati najavljen protest.

Na protestima koji će oko 18 sati biti održani u centru Stokholma učestvovaće i majke Srebrenice i Žepe, zatim predstavnici udruženja žrtava genocida.

Juče je u glavnom gradu Švedske organizovan i panel, na kojem je Handke poslužio da se ponovo govori o masakru nad Bošnjacima u Srebrenici.

Kako prenosi TV N1 BiH, tako se novinarka američkog Si-En-Ena Kristijan Amanpur, poznata po antisrpskoj retorici tokom izveštavanja iz rata u BiH, na Tviteru oglasila porukom: „Bila sam tamo, svi znamo ko je kriv“.

I bivša američka ambasadorka pri Ujedinjenim nacijama Samanta Pauer, koja je, takođe, za američke medije izveštavala tokom rata u BiH, napisala je na Tviteru uoči sutrasnje dodele nagrada:

„14. jula 1995. sam poslala pricu iz Sarajeva za „Boston gloub“ o prvim izveštajima o masakru u Srebrenici. Odmah posle toga svet će spoznati pun obim genocida koji su pocinili vojnici bosanskih Srba, koji su ubili 8.000 muškaraca i dečaka islamske veroispovesti. Nepobitna činjenica“, tvrdi Pauereva.

Kampanja protiv dodele najznačajnijeg književnog priznanja Handkeu nastavlje se i protestom najavljenim za sutra u Stokholmu, a večeras se u glavnom gradu Švedske održava panel o austrijskom književniku, a zapravo o Srebrenici

Govornici, kako izveštava N1 Sarajevo, smatraju da je oduka Nobelovog komiteta „sramna i islamofobična“ i „da je Handke negator genocida u Srebrenici“.

Na panelu učestvuje i američki novinar i publicista Roj Gutman, koji je, takođe, bio ratni izveštač iz Bosne i Hercegovine.

„Rat u Bosni je bio ratni zločin prerušen u rat. Mnogo pre dešavanja u Srebrenici, godinu i po pre, zaključio sam da su događaji koji su tome prethodili imali sve elemente genocida. I dalje stojim iza tog zaključka“, tvrdi Gutman.

Gutman je, inače, za izveštavanje tokom rata u BiH dobio Pulicerovu nagradu.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.