ZAGREB – Svaki deseti hrvatski radnik namerava da traži posao u inostranstvu u narednih godinu dana, svaki peti aktivno traži novi posao kako bi promenio sredinu u kojoj radi, a još četvrtina njih to planira da učini, piše zagrebački Večernji list pozivajući se na podatke iz istraživanja Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Istraživanje je, kažu, sprovedeno prošle godine na uzorku od 500 radnika da bi se otkrio da li je i do Hrvatske došao talas masovnog napuštanja posla, s kojim se razvijeni svet suočio nakon pandemije.
Odgovor je, kažu, pozitivan i konstatuju da, iako uzorak nije veliki, dovoljno je da više nijedan poslodavac ne može mirno da spava.
Osim onih koji daju otkaze, zapadno tržište rada trese još jedna groznica, a to je tiho odvikavanje od posla, quiet quitting, koji prerasta u sveopšti pokret oslobađanja od rada, piše list.
Izgaranje na poslu i od posla više nije u modi, pa “kviteri” odrađuju minimum koji se od njih očekuje i okreću se privatnom životu. Nema prekovremenih sati, nema lične inicijative, nema uskakanja drugima u pomoć…
Da li su se i Hrvati priklonili pomodarskom trendu s društvenih mreža i tiho odrađuju samo ono što moraju, možda vođeni i dobro poznatom filozofijom s ovih prostora da “ne može poslodavac toliko malo platiti radnika koliko on može malo raditi”, pita list.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com