U trendu

Debata u SAD: Da li je Nutela desert ili preliv

Američke vlasti moraju da odluče o osnovnom pitanju: Da li je je „nutela“ (Nutella) samostalni „desert“ ili „preliv“ za nešto drugo.

Odgovor nije bitan ljubiteljima te čuvene poslastice od kakaa, ali ga proizvodjač, „Ferero“, uzima vrlo ozbiljno.

Italijanski gigant lobira kod američke Uprave za hranu i lekove (FDA) da prestane da „nutelu“ smatra „prelivom“, na primer za sladoled.

Jer, ako se ispuni želja te uprave, moraće da se prepolovi sadržina jednog „obroka“ „nutele“ koji je po zakonu tehnički opisan i preporučen na etiketi, da bi se time uticalo da se u praksi prepolovi količina šećera i kalorijska vrednost jednog „obroka“.

Ugled „nutele“ je poslednjih godina narušen u Sjedinjenim Američkim Državama jer je optužena da sadrži previše kalorija. Pogodjen i kolektivnom tužbom, Ferero je morao da prestane da „nutelu“ reklamira kao proizvod koristan za zdravlje.

Da bi odlučila o tome šta je taj krem, FDA je otvorila javnu raspravu da bi dobila više informacija o tome kako se „nutela“ i drugi proizvodi od kakaa troše u Sjedinjenim Američkim Državama.

Po podacima „Ferera“, datim vlastima SAD 2014. godine, 74 odsto potrošača jede po 18 do 23 grama „nutele“ kašikom za supu, i to uz hleb.

Taj podatak je u suprotnosti sa studijom iz 1991. koju „Ferero“ smatra zastarelom, da većina Amerikanaca „nutelu“ koristi kao sirup ili med  –  prelivajući njome druge slatkiše.

Vlasti će o tom teškom pitanju odlučiti pošto se početkom januara završi javna rasprava.

„Podržavamo to što FDA traži razjašnjenje šta znači jedna kašika kakaa i lešnika. Pozivamo Upravu da brzo odluči, tako da bi kompanija znala šta da napiše na etiketi“, saopštio je Ferero na pitanje agencije AFP.

„Nutela“ je u Francuskoj 2015. godine bila u centru druge kontroverze, jer su se vlasti pozabavile time što u njenom sastavu ima palminog ulja, za koje se ne samo sumnja da je štetno po zdravlje, nego i da njegova masovna upotreba ubrzava krčenje šuma.

Ipak, juna 2015. godine, francuska ministarka za zaštitu životne sredine Segolen Roajal je morala da se izvini zbog pozivanja gradjana da ne jedu „nutelu“ u ime odbrane šuma jer je, po izveštaju nevladine organizacije WWF, 100 odsto ulja koje je te godine koristio „Ferero“ bilo od jedne posebne vrste palmi, garantovano bez njihovog uništavanja.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.