U trendu

Malena

Žanr: Drama
Trajanje: 105 min

Glavne uloge: Monica Bellucci („Under Suspicion“), Giuseppe Sulfaro
Scenario: Guiseppe Tornatore
Producent: Carlo Bernasconi
Režija: Guiseppe Tornatore („Cinema Paradiso“)
Direktor fotografije: Lajos Koltai
Kompozitor: Ennio Morricone

SINOPSIS

Oskarovac Đuzepe Tornatore ponovo se vraća, pričajući priču o malom italijanskom gradu u kome živi prelepa mlada udovica Malena, koja svojom lepotom inspiriše nezavisnost i hrabrost 13-godišnjeg dečaka. Priča o neumornoj poteri za nemogućim u vihoru rata. Potresna priča o moći mašte i opasnostima odrastanja. Još jedna uspomena na najlepše i najteže trenutke detinjstva, prvu ljubav, buđenje seksualnosti, prva gorka iskustva, sa kojima se susreće mladi dečak tokom Drugog svetkog rata.

Malena je prelepa i neodoljiva devojka iz Kastelkuta, uspavanog sela na jugu Sicilije. Pošto joj je muž u ratu, ona je ostavljena na milost i nemilost radoznalim meštanima, čiji je požudni pogledi prate u stopu. Svaka njena šetnja kroz grad pretvara se u spektakl. Armija malih dečaka na biciklima prati je svuda, a među njima je i trinaestogodišnji Renato, čija se dečačka zaljubljenost ubrzo pretvara u pravu opsesiju.

Sanjajući o romantičnoj ljubavi, Renato postaje Malenina skrivena senka, špijun ljubavi, koji budno prati svaki njen pokret. Čak i najsitniji detalji iz njenog života propraćeni su dečakovim erotskim sanjarenjima. Čak i kada njegovi roditelji budu pokušali da osujete dečakovo „grešno“ ponašanje, zabranjujući mu da izlazi, vodeći ga kod sveštenika, a onda i kod prostitutke, Renato će nastaviti da budno prati svoju opsesivnu ljubav. On će ostati uz nju čak i kad se njena sreća bude pomutila, kad postane mlada udovica i predmet ogovaranja u selu, nakon nagomilane požude, besa i ljubomore. Nakon svađe s ocem i odlaska na sud, Malena ostaje bez svega, sama i bez novca. I baš kada se učinilo da je sve izgubljeno, Renato će pronaći hrabrosti da pomogne Maleni na najneočekivaniji način.

O PRODUKCIJI

Prema priči Lučijana Vinćenconija (Lucian Vincenzoni), Đuzepe Tornatore je režirao film „Malena“. Vinćenconi je napisao oko stotinak priča, a inspiraciju za „Malenu“ pronašao je u sopstvenom životu, sećajući se svog detinjstva, i žene koja je svojom lepotom prodrmala mali italijanski gradić tokom Drugog svetskog rata. Tornatoreu se odmah svidela priča, ispričana iz ugla 13-godišnjeg dečaka, koji, posmatrajući Malenu, polako počinje da odrasta i da otkriva svoju seksualnost. „Malena“ je jednostavna priča o dvostrukoj transformaciji: dečak postaje muškarac, a devojka žena. Na kraju se sve svodi na večiti konflikt: borba Dobra i Zla.

Tornatore je napisao „Malenu“ kao odu Lepoti koja inspiriše i uništava. Njegova Malena postaje ono što drugi od nje naprave: ponekad obožavana, ponekad zlostavljana, a ponekad iskreno voljena, kao što je voli Renato. Iako je scenario dugo držao u fioci, Tornatore nije mogao da se odluči da počne da radi dok nije upoznao Moniku Beluči, i shvatio da je ona oličenje lepote koju je tražio.

GUISEPPE TORNATORE – reditelj/scenarista

Dobitnik Oskara kao scenarista i reditelj za film „Cinema Paradiso“. Još kao student režirao je dva pozorišna komada („Bella Vita“ i „L’Arte della Comedia“), a debitovao je filmom „Camorrista“, koji je osvojio filmsku Srebrnu nagradu i italijanski Zlatni globus za najboljeg mladog režisera.

Nakon toga sledi čuveni „Cinema Paradiso“, koji je osvojio specijalnu nagradu žirija u Kanu 1989. godine, nagradu Zlatni globus koju dodeljuju strani novinari u Holivudu 1989. godine, nagradu Američke filmske akademije za najbolji strani film 1990. godine i specijalnu nagradu BAFTA 1991. godine, i tako doživeo internacionalni uspeh. Njegov sledeći film, „Everobody’s Fine“, takođe je pobrao brojne nagrade. OCIC nagradu na Kanskom festivalu 1990. godine, kao i italijansku nagradu Srebrna traka za najbolju originalnu priču.

Od 1990. godine Đuzepe je jedan od osnivača projekta „Philip Morris“, posvećenog obnavljanju klasičnih filmova italijanske kinematografije. Godine 1994. režirao je film „Pure Formality“, u kome glavne uloge tumače Žerar Depardje i Roman Polanski, a 1995. godine film „The Star Maker“, koji je na filmskom festivalu u Veneciji osvojio specijalnu nagradu žirija, a posle i nominovan za najbolji strani film. U Italiji je film osvojio više nagrada: za najboljeg glumca, za najbolju fotografiju. Godine 1998. Tornatore dobija titulu Commendatore italijanske republike (najveće odlikovanje u Italiji) zbog svog doprinosa italijanskoj kinematografiji.

MONICA BELLUCCI (Malena)

Monika Beluči glumi prelepu udovicu koja je svojom neodoljivošću prodrmala uspavani gradić na jugu Sicilije tokom Drugog svetskog rata. Svoju karijeru je započela kao model, iako je u to vreme studirala pravo na Univerzitetu u Peruđi. Godine 1990. debitovala je u televizijskoj seriji „Vita Coi Figli“, a ubrzo posle toga i u filmu „La Riffa“. Kopola joj je pružio šansu, dajući joj manju ulogu u filmu „Dracula“. Nedavno se pojavila uz Džina Hekmana i Morgana Frimena u filmu „Under Suspicion“. Našoj publici je poznata po francuskom filmu „Pakt s vukovima“. Od 1996. godine živi u Parizu sa svojim mužem, glumcem Viktorom Kastelom. Dok je radila kampanju za „Dolce & Gabana“, upoznala je Đuzepea Tornatorea, koji je, videvši je, odmah znao da će ona biti njegova Malena.

GUISEPPE SULFARO (Renato)

Đuzepe Sulfaro glumi Renata, 13-godišnjeg dečaka koji se opsesivno zaljubljuje u prelepu mladu ženu. Ovo je njegovo prvo pojavljivanje na velikom platnu. Sulfaro je inače šesnaestogodišnjak, učenik srednje škole u Mesini. Otac mu je profesor, a majka domaćica, i niko u njegovoj porodici nikada nije imao veze sa glumom. Njegova tetka je poslala sliku producentima, pozvan je na razgovor, i ubrzo nakon toga Đuzepe je izabran da glumi trinaestogodišnjeg Renata. Zasada, Đuzepe namerava da završi školu, ali poručuje: „Ako mi neko bude ponudio ulogu u dobrom filmu, rado ću je prihvatiti“.

LAJOS KOLTAI – direktor fotografije

Koltaj je prethodno sarađivao sa Tornatoreom na filmu „The Legend of 1900“. Poreklom Mađar, radio je i sa čuvenim Ištvanom Sabom, i ubrzo stekao svetsku slavu. Dobio je Oskara za najbolju fotografiju, za film „Mefisto“, i dvaput nominovan za Oskara za filmove „Confidence“ i „Colonel Redl“. Nedavno je sarađivao na filmu „Sunshine“ sa Ištvanom Sabom. Kada je dobio poziv od meksičkog režisera Luisa Mandokija, kreće u osvajanje Novog sveta. S njim je radio na filmovima „Gabi, White Palace“ (Suzan Sarandon, Džejms Spajder), „When a Men Loves a Women“ i „Born Yesterday“. U Holivudu je sarađivao sa Albertom Brukom u filmu „Mother“, sa Džodi Foster u „Home for Holidays“, sa Martom Kulidž u „Out at Sea“, Random Heinsom u „Wrestling with Hemingway“ i Ištvanom Sabom u „Meeting Venus“.

ENNIO MORRICONE – kompozitor

Dobitnik Oskara za najbolju muziku za film „Cinema Paradiso“. Komponovao je muziku za preko 40 filmova i više puta je nominovan za nagradu Američke filmske akademije za muziku, u filmovima „Bugsy“, „The Untouchable“, „The Mission“, „Days of Haven“. Dobio je dve nagrade Britanske filmske akademije za filmove „The Untouchable“ i „Cinema Paradiso“. Slavu je stekao nakon filmskih klasika „Za šaku dolara“ i „Dobar, loš, zao“. Sarađivao je i sa Frankom Zefirelijem na filmovima „Hamlet“ i „Bilo jednom u Americi“, sa Bertolučijem u „Before the Revolution“, „La Luna“, „Lolita“, sa Almodovarom u „Veži me“. Godine 1994. Društvo za očuvanje filmske muzike dodelilo mu je nagradu za najviša dostignuća u oblasti filmske muzike.

NAGRADE I NOMINACIJE

Film „Malena“ nominovan je za:

  • nagradu Oskar za najboljeg direktora fotografije
  • nagradu Zlatni medved za najboljeg reditelja
  • nagradu Britanske filmske akademije za najbolji strani film
  • nagrade David za najboljeg kostimografa i najboljeg kompozitora
  • nagradu Zlatni globus za najbolji strani film i najbolju filmsku muziku
  • nagradu Zlatni satelit za najbolji strani film i najbolju muziku
  • film „Malena“ osvojio je nagradu David za najboljeg direktora fotografije (Lajoš Koltaj).

    Premijera: Beograd, 20. oktobar 2001. godine

    Zvanični sajt filma „Malena“

  • http://www.miramax2000.com/malena

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.