U trendu

Mrtva priroda

Žanr: drama, romansa
Trajanje: 108 min.
Originalni naziv: Sanxia haoren (2006)
Festivali i nagrade: Venecija – Zlatni lav
Zemlja porekla: Kina, 2006

Glavne uloge:

Sanming Han (Sanming Han), Hong Vej Vong (Hong Wei Wang), Tao Džao (Tao Zhao)

Scenario: Džang Ke Đa (Zhang Ke Jia)
Režija: Džang Ke Đa (Zhang Ke Jia)

SINOPSIS
Fengđe je stari grad koji se već nalazi pod vodom, ali njegovo novo susedstvo još nije završeno. Rudar Han Sanming putuje u Fengđe da potraži bivšu ženu, koju nije video 16 godina. Posle susreta pored reke Jangce, njih dvoje odlučuju da se ponovo venčaju. Šeng Hong, medicinska sestra, putuje u Fengđe da potraži muža, koji se već dve godine ne vraća kući. Njih dvoje se grle ispred brane Tri klanca. Bez obzira na ples, s tugom prekidaju i odlučuju da se razvedu.
O FILMU
„Mrtva priroda“ je uvrštena u glavni program Venecijanskog festivala 2006. u minut do dvanaest, poslednjeg dana festivala, kao film iznenađenja, a iza sebe je ostavila filmove poput „Kraljice“ i „Bobija“ Emilija Esteveza, ali i „Novog sveta“ Emanuelea Krijalezea, koje su kritičari svrstavali među sigurne favorite za glavnu nagradu.
„Rečeno nam je da ćemo poslednjeg dana imati film iznenađenja i nije bilo mnogo vremena za diskusiju“, izjavila je Katrin Denev, predsednica žirija, čiji su članovi bili i Bigas Luna, Čan Vuk Park i Kameron Krou. „Međutim, svi smo ostali zatečeni.“ Ona je naročito istakla lepotu scenografije i kvalitet priče. „Bili smo dirnuti, iznenađeni, ganuti. Znam da mnogi još uvek nisu videli film, ali reč je o veoma posebnom ostvarenju.“
O REŽISERU
Đa Džang Ke (reditelj)
„Nepoznata zadovoljstva“ iz 2002. sumoran je portret dvojice nezaposlenih prevaranata, ljudi bez ikakve perspektive i motivacije, koji pokušavaju da pronađu smisao u svojoj besciljnoj i neizvesnoj budućnosti. „Svet“ iz 2004. prvi je film koji je snimio uz dozvolu kineske vlade. Bio je to prvi njegov film prikazan u Kini.
Kritičari porede Đaovu estetiku s estetikom Mikloša Janka, Žan-Lika Godara, Roberta Altmana ili Raula Ruiza. Sam Đa kao svoje uzore navodi zemljaka Hou Hsijao Hsijena i Jasujiro Ozua, kao i Roberta Bresona, Federika Felinija i Vitorija de Siku. Ono što ga razlikuje od kolega jeste veličanstvena čudnovatost sveta kao centralne teme njegovih filmova i precizan smisao za to da pokaže kako su lokalna dešavanja zapravo diktirana globalnim silama.
Šesta generacija kineskih sineasta većinom snima savremene realistične filmove, koji se finansiraju izvan državnog sistema i oslanjaju se na lične ili privatne fondove. Snimljena bez vladinog odobrenja, dela Đa Džang Kea, Žang Juana ili Vanga Zijaošuajija ostajala su bez distributera u Kini i mogla su se videti samo putem ilegalnih kopija. Peta generacija bavila se uglavnom mitskim istorijskim pričama snimljenim u formi spektakla i prožetim oštrom društvenom kritikom koja je ugrožavala njihov položaj kod vladinih cenzora.
Nakon osvojenog Zlatnog lava, Đa Džang Ke izjavio je da će nastaviti da pravi filmove koji odražavaju probleme najnižih društvenih slojeva. Koliko ga je pogodila nesrećna sudbina preko milion stanovnika kineskog sela Fengđe koji su morali da budu raseljeni zbog izgradnje najveće brane na svetu (brana Tri klisure) govori i podatak da je na ovogodišnjem Venecijanskom festivalu učestvovao i u okviru selekcije Horizonti, dokumentarnim filmom „Dong“, takođe posvećenim posledicama ovog ambicioznog projekta. Oba filma se međusobno dopunjuju i oba su dobila nagrade u Veneciji. Mladi kineski reditelj učestvovao je prethodnih godina u takmičarskoj selekciji Venecije filmovima „Platforma“ (2000) i „Svet“ (2004).
O GLUMCIMA
Džao Tao
Nije veoma poznata u Kini, ali je svetu uveliko slavna. Sa Džang Keom radila je mnogo puta. Godine 2000. igrala je glavnu ulogu u „Platformi“, njenom prvom filmu koji je režirao Đa. Taj film je dobio izuzetne kritike na Venecijanskom festivalu, a njena gluma pohvale u velikom broju članaka. Godine 2002. nominovana je za najbolju glumicu u Kanu za film „Nepoznata zadovoljstva“, koji je takođe režirao Džang Ke. Filmski kritičari koji su je videli u ovom filmu visoko su ocenili njenu glumu i predstavljanje žene potpuno različite od tradicionalne Kineskinje, kakvu prikazuje Gong Li. U filmu „Mrtva priroda“ Džao igra medicinsku sestru koja živi na Tajvanu. Njen muž je otišao da radi na izgradnji Tri klisure i nije dolazio kući dve godine. Ona odlazi u Fengđe, pronalazi ga i shvata da on ima potpuno nov život. Najavljeno je da će na sledećem projektu ponovo sarađivati sa Džang Keom. Dugogodišnja saradnja između njih već je postala simbolična. Godine 2000. Đa je tragao za glavnom glumicom za „Platformu“. Želeo je da govori Shanxi dijalekt, da glumi i da pleše. „Ja sam bila učitelj plesa studentima koji su došli na audiciju. On mi je ponudio glavnu ulogu, nezaboravna iskustva i poverenje i naučio me kako da se kontrolišem“, rekla je Džao Tao.
Samo na FEST-u 07

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.