U trendu

Kompakt-disk uz „mocart kuglu”

Ako se sumira muzičko tržište u godini za nama, ispada da je Mocart najtraženiji izvođač, da kompakt-diskovi odlaze u istoriju, i da jedan stariji format – vinil doživljava renesansu.

Ubedljivo najprodavaniji kompakt-disk tokom ove godine jeste luksuzni boks-set sa delima Volfganga Amadeusa Mocarta, koji je za samo pet nedelja prodat u impresivnom tiražu od 1,25 miliona primeraka.

Koliko god neverovatno zvučalo, austrijski kompozitor, koji je preminuo pre 225 godina, uspeo je da „potuče” po prodaji aktuelne izvođače poput Bijonse ili Rijane.

Ovaj podatak muzički kritičar Momčilo Rajin tumači prevashodno činjenicom da Mocartovih dela nema u dovoljnoj količini na internetu:

– S obzirom na to da nisu prisutna na internetu, ne mogu ni da se skidaju, pa je publika prinuđena da ih kupuje. Osim toga, ljubitelji klasične muzike su, uglavnom, ljudi u godinama koji se nisu toliko navikli na preuzimanje sa digitalnih platformi i svakako se ne bave piraterijom, a s obzirom na to da su, većinom, imućni, mogu sebi da priušte kupovinu kompakt-diskova – smatra Rajin, naglašavajući da nove, mlađe generacije nemaju kulturu kupovanja muzike u fizičkom formatu, već je uglavnom konzumiraju plaćajući je preko interneta.

I Petar Janjatović, muzički kritičar i direktor kuće „Dalas rekords Srbija”, potvrđuje da se u svetu muzika, većinom, kupuje preko interneta, a osvrćući se na najtiražnije ce-de izdanje u 2016. priseća se nedavne posete Beču:

– Bio sam zapanjen koliko u Beču ima prodavnica diskova specijalizovanih za klasičnu muziku. Pričao sam sa zaposlenima u prodavnicama i rekli su mi da im prodaja ide odlično. Na moju konstataciju da bismo mi, ovde u Beogradu, propali da prodajemo klasičnu muziku, njihov odgovor bio je da bi i oni propali da u svojim prodavnicama imaju „šarolik” izbor muzike. Jer, ne zaboravimo, govorimo o Beču, koji ne samo što je prestonica klasične muzike, već je i grad u kom skoro svaki turista obavezno kupi „mocart kuglu”, i bar jedan kompakt-disk sa muzikom ovog kompozitora.

Koliko god da je bila impresivna potražnja za kolekcijom „Mozart 225: The New Complete Edition”, prodaja albuma u fizičkom formatu opala je u 2016. za čak 11, 6 odsto.

A naročito je ce-de kao format u ovoj godini zabeležio najdrastičniji pad, zbog čega Janjatović smatra da je sasvim realno reći da je kompakt-disku kao formatu „odzvonilo”.

Međutim, Rajin misli da će ce-de, ipak, opstati, što objašnjava inertnošću konzumenata. S druge strane, raduje ga podatak da vinil godinama beleži rast, a početkom meseca prvi put se desilo da je u Velikoj Britaniji zarada od prodaje ploča bila viša (2,5 miliona funti) u odnosu na digitalnu muziku i druge formate.

– Ohrabrujuće je što se publika vraća vinilu. Ne zaboravimo da uz vinil dobijate i lepo pakovanje i omot koji je daleko raskošniji u odnosu na onaj koji ide uz kompakt-disk. Bitan je i čitav ritual slušanja vinila – ističe Rajin.

Povratku vinila, po Janjatoviću, doprinela je, s jedne strane, di-džej kultura, ali i jedna vrsta nostalgije, kao i činjenica da „vremešniji” obožavaoci ovog formata raspolažu sa dosta novca, pa sebi mogu da priušte taj „luksuz”:

– U „Dalas mjuzik šopu” se sve više prodaju vinili, pa smo nedavno kupili novu policu za vinile. Najbolje se prodaju proverena imena. U poslednje vreme dobro ide novi album „Rolingstonsa”, odlično je išao Bouvi, a zanimljivo je da se svaki dan proda bar po jedno izdanje „Bitlsa”. A što se tiče domaćih imena, odlično je išla prodaja poslednjeg albuma beogradskog sastava „Repetitor” – i na vinilu i na kompakt-disku.

( Jelena Koprivica, Politika)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar