U trendu

Saopšteni pobednici Slobodne zone

Dodelom nagrada za najbolje filmove i domaćom premijerom dokumentarnog filma Borisa Miljkovića „Fabrika šećera“, večeras je svečano završen 12. Festival Slobodna zona.

Festival je od ove godine takmičarski, te je odlukom žirija nagrada za najbolji film u Medjunarodnoj selekciji dodeljena dokumentarcu „Pod suncem“ Vitalija Manskija, o životu u Severnoj Koreji, saopštili su organizatori.

Medjunarodni žiri u sastavu: filmska kritičarka „Politike“ Dubravka Lakić, zagrebački producent Oliver Sertić i reditelj i scenarista Sabolč Tolnai ističe u obrazloženju da taj film „spaja upečatljive snolike filmske slike s kafkijanskim situacijama o kojima razmišljamo dugo nakon gledanja“.

Medju 17 filmova koji kritički preispituju savremenost Balkana i traumatične periode istorije čije se posledice još osećaju, Nagrada za najbolji regionalni film dodeljena je filmu „Kino otok“ Ivana Ramljaka.

Žiri te kategorije su činili producentkinja dokumentarnog filma „Al Jazeera Balkans“ Lejla Dedić, montažerka Jelena Maksimović i Vuk Perović, urednik filmskog i serijskog programa RTV Crna Gora.

Oni su „Kino otok“ ocenili kao “poetski dokumentarac preciznog rediteljskog izraza u kojem se prelamaju realni i fiktivni životi, dok se, istovremeno, s publikom deli neograničena ljubav autora prema bioskopu i filmu”.

Žiri je uz to odlučio da filmu „Those Shocking Shaking Days“ Selme Doborac dodeli dodatno, Specijalno priznanje zbog „beskompromisnog pristupa koji nam pomaže da se suočavamo sa velikim pitanjima koje pred nas postavlja brutalna realnost ratnih okolnosti“.

Jednoglasnom odlukom žirija, nagrada „Human Rights“ dodeljena je dugometražnom dokumentarnom filmu „Moj vlastiti rat“ Lidije Zelović.

Ona je, po oceni žirija u kojem su bili novinarka nedeljnika „Vreme“ Tamara Skroza, Veton Nurkolari, umetnički direktor prizrenskog DokuFesta i hrvatski istoričar i pisac Dragan Markovina, “uzimajući pojedinačni slučaj – slučaj Sarajeva, egzila i delimično rata na Kosovu, prikazala metaforu svih jugoslovenskih ratova“ i „dosegla jedan od vrhunaca filma, jasno ukazujući na potpunu dehumanizaciju čoveka”.

Srednjoškolski žiri, poklapanjem svog doživljaja filma s kolektivnim senzibilitetom i impulsom publike svih generacija, Nagradu „14+“ dodelio je filmu Džona Karnija „Sing Street“.

Žiri su činili Danilo Stanimirović, David Madjar, Stefan Stošić, Nemanja Čarapa, Maja Čubrilo, Danica Mladenović i Ana Stojmenović.

I ove godine, i publika festivala je glasala za svoj najbolji film što je dokumentarac Morgana Nevila, „Yo-Yo Ma: Muzika stranaca“. To je priča o renomiranoj multikulturalnoj muzičkoj trupi koju je osnovao violončelista Yo-Yo Ma.

Večeras je premijerno prikazan film Borisa Miljkovića „Fabrika šećera“ koji predstavlja istoriju jedne zemlje koje više nema, kao omnibus koji Tita, Nasera, mladog kralja Petra II Karadjordjevića, nekadašnje ambasadore SFRJ i raspad Jugoslavije povezuje sa jednom malenom ulicom i ljudima u njoj.

Na repertoaru 12. Slobodne Zone, u selekciji Rajka Petrovića, Branke Pavlović i Biljane Tutorov, bio je rekordan broj od 50 angažovanih filmova iz protekle godine. Polovina je bila u trci za najbolji film u četiri kategorije – Medjunarodnoj, Regionalnoj, „Human Rights“ i srednjoškolskoj selekciji „14+“.

Tokom šest festivalskih dana, u devet bioskopskih sala u tri grada Srbije, festival je posetilo više od 20.000 gledalaca. Samo Beograd je ugostio 50 filmskih profesionalaca i javnih ličnosti koje, svako u svojoj sferi, odslikavaju socijalni angažman koji gaji Slobodna zona.

Dvanaesti Filmski festival Slobodna Zona podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Ženski fond Rekonstrukcija, Francuski institut u Srbiji i Sekretarijat Grada Beograda za kulturu.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar