U trendu

Melody Maker ide u penziju

Usled pada tiraža, najstariji muzički nedeljnik Melody Maker moraće da okonča rad i da se spoji sa svojim najvećim konkurentom, NME.

Posle 73 godine, poslednji broj izlazi na katolički Božić. Uspeh časopisa došao je uporedo sa velikim prodorom britanskih muzičara na svetsku scenu, šezdesetih godina ovog veka. Sedamdesetih se NME pokazao spremnijim na punk nego redakcija Melody-ja. Ipak, rejting Melody-ja je znatno podignut kada ga je, krajem sedamdesetih, Dejvid Bouvi (David Bowie) izabrao da preko njega prvi put javnosti predoči svoje biseksualne sklonosti. Devedesete su donele povremene značajne uzlete, kada je Melody Maker bio prvi promoter potonjih zvezda kao što su Blur, Suede i Nirvana.

Premda kvalitet časopisa nije pao, kriterijumi tržišta očigledno jesu, tako da izdavanje ovog magazina-veterana više nije rentabilno, što je i dovelo do odluke vlasnika iz IPC-ja da izvrše spajanje sa NME-jem. Neki od članova redakcije već su “regrutovani” u redove svojih dojučerašnjih ljutih konkurenata, a što se tiče preostalog osoblja, još nije sasvim jasno šta će biti sa njima.

“Tržište se promenilo, čitaoci danas imaju mnogo više izbora, bilo u štampanom ili online obliku. Tokom prošle godine tiraž je toliko pao da uprava Melody Maker-a više nije mogla da pokriva troškove izdavanja. Sve se to dešavalo uprkos inovacijama, kvalitetu i kreativnosti koje je redakcija pokazivala u svom radu”, objašnjava Majk Sutar (Mike Soutar), direktor pri IPC-ju.

“Jači su preživeli. Radi se o gotovo prirodnoj selekciji i NME je pobedio. Ali, moje mišljenje je da britanska muzika neće biti ista posle ukidanja Melody Maker-a”, rekao je Stiv Saterland (Steve Sutherland), bivši pomoćnik urednika Melody Maker-a i novi član redakcije NME-ja.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.