U trendu

Turning Point: Fall of Liberty

Najava "pucačine" koja je smeštena u alternativnu istoriju zvučala je vrlo ohrabrujuće, dok su propratne slike ogromnih cepelina ukrašenih kukastim krstom nad Njujorkom izgledale originalno. Nažalost, već posle prvih nekoliko minuta u igri postaće vam jasno da je Turning Point: Fall of Liberty loše napravljen FPS, koji je možda mogao da prođe pre pet-šest godina, ali u današnje vreme teško.
Priča je jedan od retkih delova koji su urađeni kako treba – bar ona uvodna, jer kasnije stvari postaju skoro smešne. Dakle, u stvarnosti je Vinstona Čerčila tokom posete Americi 1931. udario taksista, ali je političar preživeo i čvrsto odlučio da Britaniju vodi protiv nacizma. Igra, s druge strane, donosi drugačiji rasplet tog događaja i govori da je Čerčil podlegao povredama, a njegov naslednik je, kao i čitava Evropa, popustio pred Hitlerovom vojskom, dok se Amerika u taj sukob nije mešala. U Londonu se na svakom uglu vijori nacistička zastava, a 1953. Hitler odlučuje da proširi svoje carstvo na SAD i započinje iznenadnu invaziju iskrcavanjem u Njujorku.
Početne scene uvode nas u ulogu Dana Karsona, građevinskog radnika koji na skeli dočekuje ogromnu invazionu flotu sastavljenu od ogromnog broja cepelina i aviona, dok nebo preplavljuju nemački padobranci. Prvi zadatak je beg i povezivanje s pokretom otpora, jer je američki predsednik odlučio da preda vlast svom zameniku, čime je SAD položio oružje pred napadačima. Naravno, kao pravi patriota, Karson ne želi da se pomiri s time i nastavlja neravnopravnu borbu povezavši se s nacionalnom gardom.
Igra je neverovatno linearna; u svakoj misiji treba stići od tačke A do tačke B bez ikakve mogućnosti alternativnih putanja ili skrivenih područja. Uz klasično ubijanje svih neprijatelja koji se pred nama pojave, neki put treba uništiti poneki tenk ili odbraniti određeno područje pred naletom neprijatelja, ali to je uglavnom to. Uništavanje miniranjem je posebna glupost koja se mora spomenuti. Naime, zapovednik garde pod svojom kontrolom ima veliki broj obučenih vojnika, ali ipak na zadatak šalje nas. Nema straha, jer mina već čeka na zadatoj meti (valjda je fabrički ugrađena) i na vama je da koristeći urođenu lukavost rešite komplikovanu logičku igru spajanja žica: redom treba pritiskati početna slova boja žica koje učvršćujete levim klikom na miša. Ko god da je izmislio ovakvu zagonetku, svaka mu čast.
Ostatak igre trčkarate, ubijate Švabe i sakupljate oružja, od kojih su neka naprednije varijante dobro poznatog naoružanja, primera radi MP-50. Glavni lik može da nosi samo dva oružja istovremeno, što će vas naterati da malo razmislite o municiji i zameni naoružanja s mrtvim protivnicima. Dok su modeli ranije spomenutih cepelina vizuelno atraktivni, ljudski protivnici su smešni, pogotovo oni s jarkožutim naočarima. Kako god bilo, na kraju se nameće zaključak da je Turning Point: Fall of Liberty klasičan primer toga kako je jedna zanimljiva tema uništena lošom realizacijom.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.