U trendu

Apri-li-li-li

Za razliku od drugih praznika, istorija 1. aprila kao dana za zabavu nije toliko istražena. Ne može se sa sigurnošću odrediti kada je prvi put proslavljen 1. april. Neki veruju da je istovremeno nastao iz običaja više kultura, kao dan kada se proslavljao prvi dan proleća.

Ipak, tradicija započinje 1582. godine u Francuskoj. Pre te godine, nova godina se slavila osam dana, i to počevši od 25. marta. Proslava bi kulminirala baš 1. aprila. Sa reformom i nastankom gregorijanskog kalendara, dan nove godine pomeren je na 1. januar. Međutim, mnogi ljudi nisu prihvatili novi kalendar već su nastavili da proslavljaju novu godinu 1. aprila. Zato je i većina populacije njih nazvala – ludama ili budalama. Zbog toga su često bili meta raznih viceva i ismejavanja, a to ismejavanje je tokom vremena preraslo u zbijanje šala baš na ovaj dan. Nova tradicija se u osamnaestom veku proširila kroz Englesku i Škotsku, a kasnije je doprla i do kolonija u Americi. Tako se 1. april pretvorio u međunarodnu proslavu zabave i šale.

Svaka nacija ima svoje specifične viceve koji su povezani s ovim datumum. Tako se, na primer, u Škotskoj ovaj praznik slavi čak dva dana. Drugog dana je običaj da se zbijaju šale tako što nekome zalepite parolu na donji deo leđa: „Šutni me!“

Šale na dan 1. aprila mogu biti različite; idu od onih jednostavnih, na primer: „Odvezala ti se pertla!“, pa sve do mnogo ozbiljnijih. Česta šala je i pomeranje kazaljke na satu jedan sat unazad. Kakva god da je šala, na kraju uvek sledi ono obavezno – apri-li-li-li!

Zbijanje šala 1. aprila je uobičajena stvar. Njih smišljamo za prijatelje i rodbinu i to traje čitavog dana. Ponekad se uključuju i mediji, to jest, televizija. Tako su na britanskoj televiziji pustili film o farmerima koji su brali špagete sa drveća. Da li bi to prošlo i kod nas?

Prvi april je dan za zabavu. Ni od koga se ne očekuje da ovog dana kupuje neke poklone niti da plaća večere u skupim restoranima. Zato niko i ne izostaje sa posla ili iz škole. Jednostavno, to je mali zabavan praznik, ali i praznik kad svako mora da bude oprezan, ili će u suprotnom postati žrtva neke šale.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.