U trendu

Čajanka kod Ludog zeca

Šolja čaja čini dobro duši i telu, što Englezi jako dobro znaju. Za pravog Engleza, bio on lord ili običan radnik, dan nije počeo pravilno ako još pre doručka nije popio šolju jakog čaja sa mlekom. Popodnevni čaj je pravi mali obred koga se Englezi drže kao da im od toga zavisi opstanak imperije. Gde god Englez bio, u 17 sati on mora imati svoj čaj. Firme daju svojim službenicima pauzu od 15 minuta za čaj, a onima koji ne mogu da izađu zbog posla čaj se donosi u kancelariju, kao kod nas kafa. U domovima se čaj pije sa malo tanko sečenog hleba namazanog puterom i eventualno parčetom kolača. Ne jede se mnogo, jer je glavni čaj. Zbog toga se ovaj obed ne služi u trpezariji, već u salonu na malim pokretnim stolovima.

Englezi piju čaj sa mlekom, zbog toga i kuvaju jači čaj. Indijski se pije preko dana – za doručak ili posle podne, a kineski, koji ima mnogo jaču aromu, služi se posle večere. Pored ovih, poznate su i druge vrste. Biljka virak je odlična za čaj i veoma je aromatična. Popravlja raspoloženje, a pored toga poznato je i njeno lekovito dejstvo. Čaj od crvenih bobica šipka pruža celokupnu zaštitu organizmu. Crni čaj je veoma osvežavajući ukusan napitak, blago stimuliše nervni sistem i znatno poboljšava koncentraciju. Zeleni čaj je omiljeni životni eliksir iz Azije, prepun vitamina. Deluje blagotvorno na nerve i jača krvne sudove. Tu su i čuveni ruski čaj, zatim cejlonski, turski, od hibiskusa, kamilice, nane ili od raznih vrsta voća. Jedno je sigurno: Englezi će se zgroziti ako ih poslužite čajem u vrećicama. Jedini pravi je onaj u kom se vide listići.

Kad je reč o samom spremanju čaja, treba ga praviti pet minuta pre služenja, jer čim stoji duže, dobija gorak ukus i nije zdrav. Da bi ostao topao, čajnik se pokriva naročitim jastučetom napravljenim u tu svrhu; ono u potpunosti obavija čajnik. Uz čaj možete dodati kriščice limuna, malo ruma, meda ili neki keks. Čaj se obično služi sa sendvičima od šunke, ementalera, sardine, barenih jaja, krastavaca, paradajza i ruske salate. Najfiniji kuglofi, hleb sa voćem ili pecivo posebnog ukusa i izgleda pravi su biseri svečanog posluženja uz čaj. Postoji, međutim, jedno pravilo u engleskoj kuhinji, a odnosi se na to šta se služi uz čaj. Naime, ako je u pitanju takozvani čaj kod kuće, iznosi se čaj, kafa, mleko, čokolada, šampanjska i klaret čaša, razni sendviči, hleb sa puterom, mali kolači, obični kolači, sladoled, voće sa kremom. Uz porodični čaj iznosi se čaj, mleko, hleb, puter, tost, slatko, kolači, kompot, obična salata, celer. Uz veliki čaj iznosi se čaj, kafa, mleko, čokolada, vino, riba sa majonezom, hladno meso, salate, kompoti, sveže voće. Uz običan čaj iznosi se čaj, mleko, hleb, puter, tost i slatko.

Zanimljivo je to da su, ma koliko jednostavno pripremali jela, Englezi umetnost serviranja doveli do savršenstva. Kristal, srebro, staklo i porcelan osnovni su delovi opreme. Sto na kome se servira čaj treba ukrasiti vazama sa cvećem. Na nekoliko mesta treba staviti srebrne činijice sa bombonama i biskvitima. Šare na stolnjacima su često iste kao što su cvetovi na posuđu. Kašičice za čaj se nikada ne stavljaju u šolju, već pored nje sa desne strane. One se upotrebljavaju samo za mešanje čaja. Kada pogledate sto, sve na njemu trebalo bi da čini lepu harmoniju: srebrni čajnik, porcelanske šoljice i tanjiri, srebrne kašičice, srebrna cediljka za čaj, mleko, šlag, šećer, med, sendviči, slane pogačice, voćni kolač, sitni kolači, čipkane salvete, vaza sa buketom ruža i stolnjak u istoj boji.

U ove hladne dane, spremite čaj i ove divne poslastice, pošaljite svojim prijateljima poziv na čaj i uživajte na otmeni engleski način.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.