U trendu

Gradski slonovi

Slonovi koji dokoličare ispred diskoteka ili tumaraju kroz saobraćajnu gužvu deo su šarolikog noćnog života u Bangkoku, i to već decenijama. Međutim, novi predstavnici vlasti žele da ih vrate u džunglu.
Tajlandski zvaničnici tvrde da su osmislili pravo rešenje – ponudiće slonove na usvajanje.
Nekoliko grupa već je platilo procenjenu vrednost od 500.000 bata (14.664 američkih dolara) kako bi kupili slona i prebacili ga u rezervat u prirodi.
Polovina od 200 gradskih slonova već je premeštena otkako je program započeo u martu, a tajlandski premijer održao je konferenciju za štampu i rekao da će ostatak slonova biti premešten u roku od godinu dana.
"Slonovi koji lutaju mogu da prouzrokuju nesreće, naročito noću, i što je još važnije – štetniji su za sebe", rekao je premijer.
"Važno je da izbacimo slonove iz Bangkoka što je brže moguće", nastavlja premijer.
Slonovi su stigli u Bangkok kasnih osamdesetih godina prošlog veka nakon što je zabranjena njihova eksploatacija za radove u šumama. Od tada su slonovi prebacivani u grad iz ruralnog dela Tajlanda i čak u susedni Mijanmar (Burma) uz pomoć politički povezanih bandi koje su računale da korumpirani vladini zvaničnici neće obraćati pažnju na to.
Vodiči slonova nagovaraju turiste da kupe životinjama šećernu trsku i druge grickalice ili koriste životinje da promovišu prodaju predmeta od slonovače.
Ovog puta kampanja isterivanja životinja iz grada uključuje i stavljanje mikročipova u slonove tako da mogu da ih prate. Pored svega, tu i ubeđivanje raznih fondacija da ih kupe i relociraju.
Jednom kada se nađu u novim domovima, slonovi će biti trenirani da pretražuju šume za hranom.
"Slonovi su ikone naše zemlje", kaže premijer. "Ne treba da ih tretiramo kao kućne ljubimce, već kao ljude."

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar