U trendu

Koliko vam je čista kuća?

Letnji period je pravi raj za kućne bakterije. Zato, evo nekih saveta kako da ih se rešite.

Kupatilo i WC su mesta gde verovatno očekujete najveće opasnosti od patogenih mikroorganizama, pa s najvećom pažnjom pristupate čišćenju i dezinfekciji upravo tih prostorija. Možemo da dodamo sledeće: najveći rizik u ovim prostorijama jesu površine koje često diramo rukama, kao što su ručke WC ispirača, kvake na vratima, daska za šolju i druge. Ta mesta bi trebalo redovno čistiti i dezinfikovati.

Pazite samo da sredstvo koje ste odabrali ne oštećuje površine, jer ćete na taj način napraviti više štete nego koristi. Zavese za tuš-kabinu, sunđere ili kape za tuširanje redovno čistite i dezinfikujte i nastojte da budu suvi kada nisu u upotrebi. Peškire redovno menjajte i nikada nemojte da upotrebljavate mokar peškir. Neka svaki član porodice ima svoj ogrtač, peškir, kapu, sunđer i četkicu za zube. Uvek dobro operite ruke nakon pranja i čišćenja sanitarnog čvora i baratanja s prljavim rubljem.

Posebnu pažnju u kuhinji treba posvetiti higijenskom čuvanju i pripremi hrane. Pre pripreme hrane obavezno operite ruke, a takođe operite i dezinfikujte radnu površinu; sve to ponovite nakon rukovanja sirovim mesom, ribom, jajima ili neopranim povrćem. Nikada ne držite zajedno kuvanu i sirovu hranu. Redovno čistite i dezinfikujte frižider i zamrzivač odgovarajućim sredstvom. Temeljno operite ruke pre svakog jela. Takođe, ne dopustite kućnim ljubimcima kontakt sa sirovom ili pripremljenom hranom.

Pored redovnog čišćenja i održavanja, podove od laminata, plastičnih materijala, kamena i drugih elemenata treba povremeno dezinfikovati odgovarajućim sredstvom za dezinfekciju podnih površina. Ako imate bebu ili kućnog ljubimca, redovno dezinfikujte površine podova i nameštaja. Posle čišćenja, temeljno operite ruke.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.