U trendu

Morsko prase nije prase

Da li ste znali da morsko prase uopšte i nije prase?
Etimolozi nisu sigurni odakle potiče naziv „guinea pig“ na engleskom jeziku, a ni naziv „morsko prase“ na našem jeziku. Prema kvalifikaciji, ova životinjica pripada familiji glodara pod imenom Caviidae. Zamorci, kako ih takođe zovu, zapravo su pripitomljeni glodari poreklom iz Južne Amerike. Ovo pripitomljavanje glodara odigralo se veoma davno, verovatno još pre vremena Inka, a u Evropu su došli ubrzo pošto je Kristofor Kolumbo otkrio Ameriku.
Danas je ova vrsta glodara popularan kućni ljubimac, ali, nažalost, i uobičajena opitna životinja u istraživačkim laboratorijama. Verovali ili ne, u Boliviji, Peruu i Ekvadoru morsko prase i danas predstavlja sastavni deo nacionalne kuhinje. Ko voli, nek izvoli!
Zamorci nisu izuzetno zahtevni kao kućni ljubimci, te otuda i njihova velika popularnost. Odraslo morsko prase poraste do četrdesetak centimetara u dužinu, dežmekastog je tela, ima okrugle i kratke uši i, za razliku od većine glodara – nema rep. Težina mu veoma retko prelazi jedan kilogram, a životni vek mu je u proseku oko pet godina.
Zanimljivo je da mladunci dolaze na svet u prilično naprednom stadijumu sa stalnim, a ne mlečnim zubima. Postoji nekoliko varijeteta ovog glodara, prema dužini i vrsti dlake. Osnovna podela bila bi na dugodlake, kratkodlake i one sa svilenkastom dlakom. Kao kućni ljubimci obično se nalaze primerci s kratkom dlakom, koji su mnogo lakši za gajenje, jer ne zahtevaju posebnu negu krzna.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.