Na danaĆĄnji dan 28. oktobar
Na danaĆĄnji dan 28. oktobra 1922.godine oko 40.000 faĆĄista crnokoĆĄuljaĆĄa Benita Musolinija (Mussolini) krenulo je iz Napulja u „MarĆĄ na Rim“. Dva dana kasnije kralj Vitorio Emanuele (Vittorio) poverio je Musoliniju mandat za sastav vlade. FaĆĄistiÄki reĆŸim trajao je do jula 1943.
1492 – Kristofer Kolumbo (Cristoforo Colombo) na prvom putovanju preko Atlantika otkrio je Kubu i proglasio je posedom Ć panije.
1628 – Kraljevske trupe pod kardinalom RiĆĄeljeom (Richelieu) zauzele su nakon viĆĄemeseÄne opsade uporiĆĄte hugenota (protestanata) La RoĆĄel.
1636 – U KembridĆŸu, u ameriÄkoj drĆŸavi MasaÄusets, osnovan je Harvard koledĆŸ, najstarija obrazovna ustanova u SAD.
1704 – Umro je engleski filozof DĆŸon Lok (John Locke), jedan od utemeljivaÄa empirizma i liberalistiÄke filozofije. SnaĆŸno je uticao na kasnije filozofe empiriÄare i teoretiÄare liberalnog druĆĄtva i graÄanske drĆŸave („Ogled o ljudskom razumu“, „Pisma o toleranciji“, „Dve rasprave o vladi“, „Vaspitanje“.
1746 – U zemljotresu u Peruu, u kojem su razoreni gradovi Lima i Kaljao, poginulo je najmanje 18.000 ljudi.
1836 – ProglaĆĄena je federacija Perua i Bolivije.
1884 – RoÄen je srpski kompozitor, muzikolog, pedagog i kritiÄar Miloje MilojeviÄ, profesor MuziÄke akademije u Beogradu, jedan od zaÄetnika muzikologije u Srbiji. Osnovao je beogradski orkestar „Collegium musicum“ („Äetiri komada za klavir“, „Melodije i ritmovi sa Balkana“, „Pred veliÄanstvom prirode“).
1886 – Na ostrvu Bidl u njujorĆĄkoj luci predsednik SAD Grover Klivlend (Cleveland) otkrio je Statuu slobode, poklon Francuske, koju je izradio Frederik Ogist Bartoldi (Frederic Auguste Bartholdi).
1891 – U Japanu je u zemljotresu na najveÄem ostrvu Nipon poginulo 10.000 ljudi, a 300.000 ostalo je bez domova.
1914 – RoÄen je ameriÄki mikrobiolog DĆŸonas Edvard Salk (Jonas Edward), koji je 1953. pronaĆĄao vakcinu protiv deÄje paralize.
1918 – Posle raspada Austro-Ugarske u Prvom svetskom ratu, u Pragu je preuzeo vlast Nacionalni komitet. Republika ÄehoslovaÄka sa predsednikom TomaĆĄem Garigom Masarikom (Tomas Garrigue Masaryk) proglaĆĄena je u novembru 1918.
1919 – U SAD je stupio na snagu zakon o prohibiciji, kojim je zabranjena prodaja piÄa sa viĆĄe od pola procenta alkohola.
1923 – Umro je srpski politiÄar i publicista Stojan ProtiÄ, jedan od tvoraca Radikalne stranke, prvi premijer Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Bio je urednik listova „Samouprava“ (1881-83) i „Odjek“ od 1884.
1932 – RoÄen je kiparski drĆŸavnik Spiros Kiprijanu (Spyros Kyprianou), prvi ĆĄef diplomatije posle sticanja nezavisnosti Kipra 1960. Ć ef drĆŸave je postao 1977, posle smrti predsednika arhiepiskopa Makariosa III.
1940 – Italijanske trupe napale su GrÄku iz Albanije, nakon ĆĄto je GrÄka odbila ultimatum kojim je Italija traĆŸila vojna uporiĆĄta na grÄkoj teritoriji. Uz pomoÄ Nemaca, GrÄka je okupirana u aprilu 1941.
1962 – OkonÄana je kubanska raketna kriza – sovjetski lider Nikita HruĆĄÄov saopĆĄtio je da je naredio povlaÄenje raketa sa Kube, a predsednik SAD DĆŸon FicdĆŸerald Kenedi (John Fitzgerald Kennedy) da Äe obustaviti blokadu te zemlje.
1974 – Ć efovi arapskih drĆŸava, ukljuÄujuÄi i jordanskog kralja Huseina (Hussein) usvojili su Deklaraciju kojom su zatraĆŸili stvaranje nezavisne palestinske drĆŸave.
1982 – Na opĆĄtim izborima u Ć paniji ubedljivu pobedu odnela je SocijalistiÄka radniÄka partija Felipea Gonzalesa (Gonzalez).
1995 – U poĆŸaru u metrou glavnog grada AzerbejdĆŸana, Bakuu, poginulo je 289, a povreÄeno 270 ljudi.
2000 – Na Kosovu su, u organizaciji administracije UN odrĆŸani lokalni izbori na kojima je ubedljivo pobedio Demokratski savez Kosova Ibrahima Rugove. Kosovski Srbi su bojkotovali izbore, a jugoslovenske vlasti ih nisu priznale.
2001 – AmeriÄki predsednik DĆŸordĆŸ BuĆĄ formirao je Grupu za praÄenje inostranih terorista, kojom rukovodi javni tuĆŸilac DĆŸon EĆĄkroft, a zadatak grupe je da pronalazi i deportuje strane drĆŸavljane koji ilegalno borave u SAD.
2002 – Visoki diplomata SAD-a Lorens Foli (Lawrence Foley), ubijen je u Amanu (Jordan). Foli je u ambasadi SAD u Amanu vodio ameriÄku agenciju za medjunarodnu pomoÄ i saradnju (USAID). On je prvi zapadni diplomata ikada ubijen u toj drĆŸavi.
2005 – Umro je pozoriĆĄni i filmski velikan, glumac Ljuba TadiÄ. Bio je stalni Älan Beogradskog dramskog pozoriĆĄta, Narodnog pozoriĆĄta, Ateljea 212 i Jugoslovenskog dramskog pozoriĆĄta, u kojima je ostvario veliki broj zapaĆŸenih uloga. Glumio je u viĆĄe od 60 filmova i u mnogim radio i televizijskim dramama.
2008 – Na izborima u Maldivima predsednik Maumun Abdula Gejum izgubio je vlast posle 30 godina. On je priznao pobedu opozicionog kandidata Mohameda NaĆĄida koji je tokom njegove vladavine viĆĄe puta bio zatvaran zbog promovisanja demokratije na tom arhipelagu u Indijskom okeanu.
2011 – Umro je knjiĆŸevnik i filozof Radomir KonstantinoviÄ, najpoznatiji po filozofsko-esejistiÄkom delu „Filozofija palanke“.
2013 – Umro je TadeuĆĄ Mazovjecki, prvi nekomunistiÄki premijer u zemljama sovjetskog bloka od kraja Drugog svetskog rata i aktivista pokreta „Solidarnost“; Umro je Aleksandar TijaniÄ, novinar, direktor Radio-televizije Srbije.
2018 – Ćœair (Jair) Bolsonaro pobedio je na predsedniÄkim izborima u Brazilu i postao 38 predsednik ove zemlje.
2020 – Srbija je dobila novu Vladu sastavljenu od 21 resora i dva ministra bez portfelja, a na Äijem je Äelu premijerka Ana BrnabiÄ u drugom mandatu.
2022 – Evropski parlament i Älanice Evropske unije dogovorili su da od 2035. godine zabrane prodaju novih putniÄkih i lakih komercijalnih vozila na fosilna goriva. Odluka je u skladu sa paketom zakona „Spremni za 55“ koji planira da do kraja decenije smanji emisiju gasova sa efektom staklene baĆĄte za 55 odsto.
2022 – OsnivaÄ kompanije Tesla Ilon Mask (Elon Musk) preuzeo je druĆĄtvenu mreĆŸu Tviter (Twitter) za 44 milijarde dolara.
(Beta)
Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.