U trendu

Odavde nema izlaza

Ostrvo Alkatraz udaljeno je samo dva kilometra od obala San Franciska. U žargonu ga često zovu Stena. Od 1934. do 1963. Alkatraz je bio federalni zatvor s najvišim nivoom zaštite. Zbog prevelikih troškova održavanja zatvoren je 1963. Bio je „dom“ najpoznatijih svetskih kriminalaca, kao što su Al Kapone, Džordž Keli, Stroud i drugi.

Alkatraz se sastojao od četiri bloka – A, B, C i D. U bloku B i C bilo je ulupno 336 ćelija, a dve ćelije su koristili čuvari kao svoje sobe za odmor. Svaka ćelija bila je široka između 1,5 i 2,5 metara i opremljena malim lavaboom s hladnom vodom, WC-om i malim krevetom. Ćelije u bloku D bile su malo prostranije, a one u bloku A korišćene su samo nekoliko puta – za posebne zatvorenike koji su „zaslužili“ da budu potpuno odvojeni od ostalih.

Svim zatvorenicima Alkatraza posete su bile dozvoljene samo jednom mesečno. Fizički kontakti s posetiocima nisu bili dozvoljeni, a zatvorenicima je bilo strogo zabranjeno da u razgovoru pominju bilo šta u vezi sa životom u zatvoru. Pričalo se preko telefonske veze, a čuvari su snimali svaki razgovor. Neprikladno ponašanje u toku posete oduzimalo je zatvoreniku pravo na sledeću.

Uslovi boravka u Alkatrazu zatvorenicima su ostali u prilično lošoj uspomeni. Najviše im je smetalo što je na ostrvu bilo stalno hladno i što je važilo čuveno „pravilo ćutanja“. Naime, zabrana razgovora među zatvorenicima bila je na snazi non-stop, osim u vreme obroka i rekreacije. No, bilo je i zatvorenika koji su „pohvalili“ da je bilo dobro što je svako imao svoju ćeliju i da je hrana bila mnogo bolja nego u drugim državnim zatvorima.

U svakom trenutku u Alkatrazu je boravilo oko 260 zatvorenika koji su bili osuđeni na osam godina zatvora u proseku. Iz Alkatraza niko nije pobegao i preživeo. Najpoznatiji beg je bio kada su Frenk Moris i braća Englin uspešno pobegli plivajući preko zaliva. Pretpostavlja se da su se sva trojica udavila u okeanu, mada im tela nikada nisu pronađena.

Danas Alkatraz obilazi oko milion turista godišnje. Ture brodom polaze svakog dana iz dela San Franciska koji se zove Fišermens varf. Vožnja do ostrva traje oko 15 minuta, brodovi idu na svako pola sata u oba pravca, te se turistima pruža mogućnost da ostanu na ostrvu koliko žele i saznaju sve pojedinosti u vezi s boravkom na čuvenoj Steni.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.