U trendu

Okamenjen sunčev zrak

Insekti zarobljeni u kamenu i do 20 miliona godina; i to je moguće, a zove se ćilibar. U ćilibaru se mogu pronaći različite stvari, na primer, mehurići vode, insekti, pauci, cveće, lišće, čak i paukova mreža ili gušter.

Ćilibar je u stvari stvrdnuta smola četinarskog drveća. Lepljiva masa koja izlazi iz presečenog bora je smola. Pod određenim uslovima, smola prolazi kroz određene fizičke i hemijske promene koje je pretvaraju u ćilibar. Međutim, hvatanje insekata u klopku je fascinantno. Veće životinje često se oslobode iz lepljive smole, dok manji insekti kao što su mravi, pčele ili bube nisu toliko jaki. Najstariji pronađeni mravi u ćilibaru su iz Nju Džersija, a datiraju od pre 100 miliona godina.

Čak su i stari Grci verovali da je ćilibar okamenjen sunčev zrak, dok su neki verovali da su to okamenjene suze. Vekovima se smatralo da ćilibar nosi u sebi magičnu energiju i lekovita svojstva, baš zbog osobine da privlači i sakuplja elektricitet oko sebe. Nošenje ogrlice od zrna ćilibara, po antičkom verovanju, bilo je zaštita od bolesti. U modernim vremenima, međutim, ćilibar je našao različitu primenu. U 19. veku ćilibar se topio i koristio u brodogradnji. Velike komade ćilibara koristili su umetnici za svoje skulpture. Ćilibar boljeg kvaliteta upotrebljavao se u juvelirstvu.

Određene vrste drveća, kao što je vrsta kaučuka sa Novog Zelanda, iz Australije, iz Afrike ili Južne Amerike, proizvode velike količine smole. Ovakvo drveće, sa dosta smole, često hvata u zamku insekte, koji što se više bore da se oslobode – to više upadaju u klopku. Svako područje proizvodi ćilibar posebnog tipa. Često se područje može odrediti na osnovu izgleda samog ćilibara. Baltički ćilibar može biti svetloplav, zahvaljujući mehurićima vazduha. Poznat je ćilibar iz Dominikanske Republike, koji je veoma proziran. Svaki primerak ima ponekog insekta, biljku ili pauka.

Ćilibar se može naći u raznim bojama. Tipičan je zlatnožuti, ali može biti i zeleni, crveni, plavi ili providni. Providni beli ćilibar pronađen je u Tasmaniji a procenjeno je da je star oko dva miliona godina. Ćilibar iz Dominikanske Republike, star oko 25 miliona godina, obično je žute boje. Jači je od običnog ćilibara i najčešće u sebi ima mrave i bube. Specijalnim analizama može se otkriti lokacija i godište većine primeraka ćilibara.

Zato, kada vidite nekog da nosi nakit od ćilibara, dobro obratite pažnju na to da li se u njemu krije romantični leptirić, vredni mrav ili neki pauk. U svakom slučaju, skamenjena škorpija je ipak bolja od prave. Bilo kako bilo, nakit od ćilibara predstavlja pravi antikvitet.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar