U trendu

Ovo je jedina država na svetu u kojoj je pušenje zakonom zabranjeno

Sve zemlje na svetu traže načine da svoje stanovnike odvrate od užasne navike pušenja. A kad se pušenje u razvijenim zemljama ne preporučuje, ali dopušta, kako onda to da mala tradicionalna država pušenje može u potpunosti da zabrani?

Smeštena između Kine i Indije, himalajsko kraljevstvo Butan je zemlja o kojoj se priča i zbog ove zanimljivosti. Butan je naime jedina zemlja na svetu u kojoj je zabranjena prodaja i proizvodnja duvana. Dakle, pušenje je zakonom zabranjeno u zemlji prema Zakonu o kontroli duvana Butana iz 2010. Međutim, dopušteno vam je da ponesete određeni broj cigareta u zemlju, a hoteli i nekoliko zatvorenih barova imaju sobe za pušenje.

Butanski zakon o kontroli duvana iz 2010.

Zakon, donesen 16. juna 2010., zabranjuje pušenje i upotrebu duvana u bilo kojem obliku na javnim mestima kao što su dzongi, chorteni, parkovi, hoteli, restorani, pijace , bioskopske dvorane itd. Javni prevoz, poput autobusa, takođe je nepušačka zona.

Zakon ne samo da zabranjuje upotrebu duvanskih proizvoda, već i zabranjuje njihov uzgoj, berbu i prodaju u zemlji. Niko ne sme da proizvodi duvanske proizvode u zemlji. Zatvorom od tri do pet godina kazniće se svako ko se zatekne u javnoj upotrebi ili prodaji duvana. Zakon je donetu nastojanju da Butan postane prva zemlja na svetu bez dima.

Međutim, vlada ima ovlašćenje da odredi zonu za pušenje u nekim javnim prostorima. Hoteli, barovi i restorani takođe mogu da imaju odvojenu pušačku zonu u kojoj ljudi mogu da puše po želji. Vlasnicima je dozvoljeno da postavljaju ova područja za javnu pogodnost.

Kad je Butan prošle godine zatvorio svoju granicu s Indijom zbog pandemije koronavirusa, cene duvana koji se švercuje u tu zemlju porasle su četiri puta jer je trgovcima koji duvan prodaju ilegalnim putem bilo teže da uđu u Butan. Sve se promenilo 12. avgusta kada je jedan butanski radnik koji je rukovao robom koja je dolazila iz Indije završio pozitivan na koronavirus u pograničnom gradu Phuentsholingu. To je podstaklo vladu premijera Lotaya Tsheringa, kvalifikovanog lekara koji još uvek radi vikendom, da razmisli o ovom zaista „naprednom zakonu“. Njegova administracija ukinula je deceniju staru zabranu prodaje duvana kako bi smanjila potražnju za krijumčarenim cigaretama i, u teoriji, smanjila rizik od prekogranične zaraze koronavirusom.

Hoće li će ova praksa, ostati i u budućnosti, vreme će pokazati.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.