U trendu

Praistorijska četka

Briga o kosi stara je koliko i samo čovečanstvo. Četka za kosu danas se nalazi u svakom domaćinstvu.

Četke za kosu mogu biti velike i male, drvene ili plastične, od prirodnog i veštačkog materijala. Iako milioni ljudi, a naročito pripadnice lepšeg pola, svakodnevno uređuju frizuru četkom za kosu, malo ko zna da je ovaj proizvod star koliko i čovečanstvo. Prve četke, doduše, ne za kosu već za bojenje zidova, datiraju iz kamenog doba, pre dva i po miliona godina.

Arheolozi su pronašli na dve lokacije, u Altamiri u Španiji i Perigordu u Francuskoj, ostatke četaka koje su korišćene za crtanje po zidovima, a kasnije su počele da se upotrebljavaju i za četkanje kose. Ove prve četke bile su prilično velike i nezgrapnog izgleda, napravljene od kamena, sa životinjskim dlakama na vrhu.

Drevne Egipćanke koristile su četke za kosu od drveta, baš kao i stanovnice stare Kine. Briga o kosi i izgledu navela je pronalazače da tokom vekova usavršavaju ovaj proizvod, ali sve do 20. veka četke za kosu pravljene su ručno i bile su slabog kvaliteta. S obzirom na to da naši davni preci nisu poznavali veštačke materijale, na drvenu podlogu četaka stavljana je životinjska dlaka. Nevolja s ovim proizvodom bila je to što je dlaka često ispadala prilikom češljanja, a ovakve četke teško su mogle da se čiste i održavaju.

Pronalazači su vekovima pokušavali da usavrše ovaj proizvod, ali pravi preokret načinio je tek Alfred Fuler, koji je 1906. godine počeo da proizvodi sasvim drugačiju četku od dotad poznatih. Ovaj čovek, koji je kasnije osnovao čuvenu Fuler kompaniju za proizvodnju četaka, u podrumu kuće svoje sestre godinama je pokušavao da stvori proizvod koji je po njegovoj ideji morao da bude daleko izdržljiviji od svih onih koji su se tada nalazili na tržištu. U godinama koje su usledile on je uspeo u svom poduhvatu, a do 1923. godine samo na američkom tržištu prodato je više od 15 miliona njegovih četaka za kosu. S drvenom, lepo obrađenom podlogom i čvrsto pričvršćenim bodljama, u početku pravljenim od prirodnog, a kasnije od veštačkog materijala, Fulerove četke brzo su osvojile američke dame i postale izuzetno popularne.

Posle Drugog svetskog rata, počela je trka velikih svetskih kompanija u izradi sve boljih i kvalitetnijih četaka za kosu. Plastika i veštačka dlaka sve više su zamenjivale prirodne materijale, mada je i danas na ceni četka za kosu od drveta i prirodne dlake.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.