U trendu

Pripreme za zimu

Ako ste pomislili da u novembru nema posla u vrtu, prevarili ste se. Ima ga i te kako! U novembru su najlepše hrizanteme.

Dok su još u cvetu, treba ih obeležiti po bojama da se kasnije ne bi pomešale. U narodu se veruje da hrizanteme ne obolevaju. Međutim, ovom lepom cveću štetu može da nanese hrizantemina nematoda, sićušna štetočina, koja ulazi u listove kroz stomine otvore i stvara četvrtaste žute, mrke ili crne pege. Nematode se teško uništavaju. Potrebno je svaka dva-tri dana prskati biljku pet do šest puta jačim insekticidom.

Ako pupoljke napadne stenica zvana muva, neophodna je zaštita biljke sredstvom koje se nabavlja u poljoprivrednim apotekama. Ukoliko je napad jači, prskanje se mora ponoviti, ponekad i dva puta nedeljno, jer su stenice dobri letači i brzo izbegnu mlaz preparata. Hrizanteme često napadaju crveni pauk i lisne vaši. Od parazitskih gljivica hrizantemu najčešće napadaju uzročnici pegavosti, rđe, pepelnice i sive plesni.

Georgine, čiji su listovi donedavno bili lepi, treba da se pripreme za zimu. Posle jačih mrazeva, stablo georgine treba skratiti na petnaestak centimetara iznad zemlje, a kada je zemljište prosušeno, oprezno ih izvaditi, očistiti krtole i u malom razmaku poređati jednu pored druge da se prosuše. Prosušene krtole treba poređati u dublje sanduče i pokriti suvom zemljom ili peskom i ostaviti na promajnom mestu zaštićenom od padavina, najbolje na tavanu, gde će ostati do idućeg proleća.

Možete da rasadite i razmnožite perene trajnice. Sadite ih u grupama, vodeći računa o tome da se međusobno slažu po visini. Takođe je veoma važno da u grupi budu cvetne vrste koje cvetaju u različito vreme, kako bi bašta uvek dekorativno izgledala.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.