U trendu

Å aranje tkanina

Čovek je od svog nastanka otkrivao svoj umetnički dar za ukrašavanje raznih predmeta. Crtanje ukrasnih šara po drvetu, metalu ili glini veoma je staro, a prema nekim istorijskim podacima, vodi poreklo iz Mesopotamije.

Stari Egipćani bili su toliko inventivni da su otkrili i posebne naprave, takozvane reljefne pečate, pomoću kojih su dekorisali keramiku. Slične pečate, kako su utvrdili naučnici, koristili su i stanovnici Mesopotamije, i to 3.000 godina pre naÅ¡e ere. Znatno kasnije, tačnije, u Å¡estom veku naÅ¡e ere, Egipćani su počeli da koriste drvoreze za Å¡tampanje otisaka. Samo bojenje izgledalo je ovako: na urađeni reljef nanosili su mastilo ili neku boju i tom prilikom izdubljeni delovi na reljefu ostavljali su bele tragove. Iako su znali za papirus, Egipćani su stavljali ove crteÅŸe na tekstil. Dobijene Å¡are na tkanini predstavljale su pravi umetnički rad tadaÅ¡njih majstora.

Prvi otisci reljefnih crteÅŸa na papiru nastali su u Kini, otprilike u isto vreme kada su Egipćani svoje reljefne radove otiskivali na tekstil. U istočnom Turkestanu pronađeni su ostaci Budine slike u rolni papira koja je nastala pre 800. godine naÅ¡e ere, a od Å¡estog veka drvorez za Å¡tampanje na tekstilu koristi se i u Evropi.

Drvorezi namenjeni papiru korišćeni su za karte, a kasnije za religiozne slike. Jedan od najstarijih sačuvanih otisaka je otisak slike svetog Kristofera iz 1423. godine. Pored tekstila, reljefni crteÅŸi dugo su se koristili i za ukraÅ¡avanje predmeta od gline. Tako su pronađeni mnogobrojni ostaci vaza sa početka naÅ¡e ere. Na njima su ostali vidljivi crteÅŸi. To su uglavnom prikazi ljudi u lovu na ÅŸivotinje. Tokom vekova koji su usledili sve je modernizovano, pa čak i tehnika ukraÅ¡avanja tkanina i predmeta – toliko da se materijali danas ukraÅ¡avaju čak i uz pomoć kompjutera.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.