U trendu

Sublimirane poruke – fino Å¡telovanje mozga

Sublimirane poruke su informacije koje percipiramo (opaÅŸamo) ispod praga naÅ¡e svesnosti, tačnije, komuniciraju sa naÅ¡om podsvešću, pa ih oko i um ne mogu svesno registrovati tj. zapaÅŸati. Najčešće su umetnute u neki objekat ( reklame, zvukovi snimljeni ispod praga čujnosti, filmovi, slike i dizajn, plakati, pozadine na veb stranicama itd.)


Podsvesni um je meta bombardovanja sublimiranim porukama koje nam dolaze sa svih strana i kojima se nastoji manipulisati naÅ¡im ponaÅ¡anjem kroz ljudske „nagone“, poput onog za preÅŸivljavanjem (glad, ÅŸeđ, opasnosti svih vrsta, seks, druÅ¡tvena prihvaćenost, bezbednost, teritorijalnost…).

Sublimirano znači „ispod praga“, jer nam se poruke prenose na nivou koji svesni um ne registruje, ali podsvesni to svakako čini. Podsvest vidi sve, dok svest percipira tek delić onoga Å¡to prođe kroz naÅ¡e oči, pa čak i mnogo toga menja. Sublimirano oglaÅ¡avanje je raskrinkano pedesetih godina proÅ¡log veka, kada je otkriveno da su neke od televizijskih i bioskopskih reklama na delić sekunde prikazivale slike koje svesni um nije mogao da percipira, a podsticale su ÅŸelju za određenim proizvodom. NaÅ¡la se tu sublimirana poruka „ÅŸedan sam“ dok su iÅ¡le reklame za napitke.

Znanje o sublimiranom programiranju vuče korene joÅ¡ iz drevnih vremena, od mudraca poput Platona i Aristotela koji su spominjali taj fenomen. Objavljeno je i preko 500 naučnih radova koji potvrđuju delotvornost sublimiranih poruka. Producenti filmova poput „Egzorciste“ i „TeksaÅ¡kog masakra motornom testerom“ javno su priznali da su njihovi filmovi sadrÅŸavali nasilne i zastraÅ¡ujuće subliminale. Upotreba sublimiranih poruka u nekim zemljama je protivzakonita, a američka Uprava za alkohol, duvan i vatreno oruÅŸje kaÅŸe da je subliminalima svojstvena varljivost, jer ih potroÅ¡ač ne zapaÅŸa na normalnom nivou svesti i zato mu se ne daje sloboda izbora da poruku prihvati ili odbaci. 

Vilson Brajan Kej, jedan od svetskih stručnjaka za subliminale, piše u jednoj od svojih knjiga:

„Kod vizuelne percepcije samo hiljaditi deo ukupne percepcije zabeleÅŸene u mozgu zapravo dođe do povrÅ¡ine svesti. Ostatak leÅŸi neiskorišćen u sećanju. Sublimirani umeci pospeÅ¡uju percepcijski doÅŸivljaj slike, pojačavajući reakcije kao Å¡to su EKG, EEG i GSR – brzina otkucaja srca, moÅŸdani ritmovi i galvanska reakcija koÅŸe. Emocijama nabijene, potisnute informacije ostaju u memorijskom sistemu na duÅŸe vreme, moÅŸda za čitav ÅŸivot. Kod umetnutih slika zapravo niÅ¡ta nije skriveno – svakako ne od strane umetnika. kada gledaoci nauče da budu percepcijski fleksibilni, „uklopljene“ poruke postaće odmah dostupne svesti. U uklopljenim medijima skriveno je samo ono Å¡to gledaoci ili sluÅ¡aoci skrivaju sami do sebe. Čini se da je potiskivanje kompulsivan proces koji se verovatno javlja kako bi se um zaÅ¡titio od uznemirujućih informacija koje bi izazvale teskobu.“

Da li je i naslovna strana Facebooka u stvari samo dobro sublimirana poruka?


Kandidat za Å¡vedskog vojnog pilota mora da gleda u sliku koja se menja svakih 0,004 sekundi. Mada teÅ¡ko moÅŸe iÅ¡ta da primeti, on odmah mora interpretirati značenje slike. To Å¡to je kandidat video od velike je vaÅŸnosti da li će postati pilot. Ukoliko njegova podsvest nije sposobna da sliku registruje i prenese njen smisao, onda nije podoban za letelje. Å veđani smatraju da će tako sačuvati mnogo ÅŸivota i opreme, pa takvo ispitivanje podsvesti u Å vedskoj polako postaje rutinski deo kandidacijskom postupka.
Postoji bioskopska sala u Sautemptonu u Engleskoj, gde se prikazuju filmovi koje obična publika ne moşe da vidi. Posmatrači su bolesnici od agorafobije, straha od otvorenog prostora, i takvo gledanje je deo njihovog lečenja. Pojedini studenti matematike u Izraelu su pokazali mnogo bolje rezultate na testovima pošto su im, tajno, pokazane velikom brzinom poruke dizajnirane tako da se osete lepo i sigurno. Na Univerzitetskoj bolnici u Njujorku je na isti način efikasno vršeno mršavljenje kod şena.

Sublimirane poruke koriste se i u reklamama: Pogledajte reklamu Coca Cole na prstenu u filmu Gospodar prstenova – prilično čudno deluje taj mordorski, sasvim nalik logotipu firme:


Sublimirana percepcija je prvi put primenjena sredinom pedesetih godina u Americi. To je uradio Forg Li, sopstvenik bioskopske mreÅŸe u Nju DÅŸersiju kad je pustio natpis ‘Pijte Koka-Kolu’ u munjevitom fleÅ¡u preko prelepog lica Kim Novak za vreme prikazivanja filma ‘Piknik’.
Inicijator takve reklame bio je DÅŸejms Vikari, stručnjak za prodaju coca-cole. Samo ta reklama sa Kim Novak donela je povećanje prodaje za čak 58%. Ipak, vrlo brzo digla se velika praÅ¡ina – čak je jedan kongresmen zahtevao saveznu istragu. Raznorazna ÅŸenska udruÅŸenja ÅŸestoko su osudila takav postupak plaÅ¡eći se za mlađi naraÅ¡taj. Svi su se bojali da bi političri mogli da utiču na birače. IstraÅŸujući takvu bojazan, list ‘Saturday review’ je u uvodniku pisao da sublimirana tehnika moÅŸe biti ‘umeÅ¡ana u sam centar kontrole nuklearnog oruÅŸja u svrhu testiranja, ali i da izazove nekontrolisanu upotrebu istog oruÅŸja’.
Mnogi psiholozi, u ime etike, napali su istraÅŸivanje o posvesnoj percepciji i traÅŸili uvođenje moratorijuma na dalje naučno proučavanje. Njihova kampanja je uspela pa su fondovi za dalja istraÅŸivanja presuÅ¡ili. Međutim, odmah posle toga, malo po malo, raste interesovanje za sublimiranu percepciju i njenu praktičnu primenu.
IstraÅŸivanja psihologa i neurologa su osnaÅŸila ‘teoriju paÅŸnje’ – modele preko kojih mozak prihvata količinu upotrebljivih informacija kao i one informacije koje se, nepotrebne ili tuđe, stalno ubacuju u slobodan prostor. 

Godine 1983. učenici jednog osmog razreda reÅ¡avali su test samopoÅ¡tovanja na papiru sa usađenom sublimiranom porukom „Ti si voljen“. Njihovi rezultati pokazali su 15% veće samopoÅ¡tovanje nego kod onih koji su reÅ¡avali test na papiru bez subliminala. Kada je isti test dat slabim učenicima, njihov rezultat sa sublimiranim umecima bio je 34,7% viÅ¡i. Razume se, iste tehnike mogu i da se zloupotrebljavaju kod programiranja negativnih poruka ili kontroling poruka.

Skoro svaka propagandna poruka ima paÅŸljivo isplanirani cilj. Izuzetno je teÅ¡ko povući liniju između prikrivenih poruka u reklamama i sublimiranih poruka, jer su oba tipa veÅ¡to prikrivena i izmiču svesti. U stvari, bili mi svesni toga ili ne, poruke nam svakodnevno utiču na ponaÅ¡anje i raspoloÅŸenje. One se ponavljaju sve dok suÅ¡tina tih poruka neosetno ne sklizne u svesni deo naÅ¡eg mozga. Kad se to desi, pitanje da li se moÅŸe uticati na ljude, izgleda sasvim deplasirano. Očigledno, to nam se sve vreme događa.

https://www.youtube.com/watch?v=yx2hNSZ6a4E

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar