U trendu

Dijete i zablude

U današnje vreme veliki broj ljudi ima problem sa povećanom telesnom težinom, koja ugrožava i zdravlje.
Stranice mnogih ženskih časopisa ali i mnogi sajtovi na internetu prepuni su raznih recepata za brze, jednostavne, univerzalne, specijalne, jedinstvene i slične dijete. Pored korisnih saveta, preplavljeni smo i „prevarama“ o nekim dijetama, pa uvek treba biti oprezan prilikom primene ovih dijeta.
Brze, kratke i rigorozne dijete nisu zdrave jer samo „šokiraju organizam“, a posle prestanka dijete, organizam se vraća u normalu i ako se još zadrže stare navike i nekontrolisano jede, težina se brzo povećava.
Geni i nasleđe najviše utiču na povećanu telesnu težinu – jedan je od izgovora za mnoge. Većina koja to tvrdi zaboravlja da je količina unete kalorične hrane presudna za stvaranje suvišnih kilograma.
Dijete sa ograničenim brojem dana – štetne su, jer ako je nešto dozvoljeno nekoliko dana, a onda zabranjeno nekoliko dana, znači da nije prirodno.
Tablete (kapsule) koje doprinose mršavljenju nisu prirodan i dugoročan način za regulisanje metabolizma i težine jer se posle prestanka uzimanja tableta sve vraća na početak.
Potpuno izbaciti slatkiše iz ishrane je pogrešno ukoliko se to „nadoknadi“ nekom drugom kaloričnom hranom. Slatkiši se mogu povremeno jesti u manjim količinama, a ponekad umesto slatkiša treba uzeti voće i onda smo postigli cilj.
Jesti samo dva puta dnevno – nije korisno, jer ako se tada jede u većim količinama, nema efekta na smanjenje težine. Mnogo je bolje jesti nekoliko puta dnevno (4-5) u manjim količinama.
Izbaciti doručak nije dobro jer nam doručak najviše daje energije za radni dan. Doručak ne treba da bude obilan, već umeren. Nasuprot doručku, večera treba da je što „lakša“ i ne treba jesti kasno, neposredno pre spavanja.
Nadrilekarske dijete iste za svakoga ne mogu biti dobre. Svaka dijeta je individualna jer zavisi od: telesne težine, pola, godina starosti, visine, profesije, zdravstvenog stanja… Za dijetu se treba posavetovati sa stručnjakom (i to dobrim stručnjakom) koji će vas lično i individualno saslušati pa na osnovu vašeg zdravstvenog stanja, vaše težine, vaših godina i drugih podataka predložiti šta treba raditi.
Samo jedna namirnica u toku dijete (mleko, jaja, kupus, meso…) nije pogodna za dijete, jer treba u organizam unositi sve korisne sastojke, ali u umerenim količinama, i tako uticati na težinu, a ne ugrožavati zdravlje unošenjem samo nekih vitamina ili minerala na uštrb drugih.
Bitna je samo „gramaža“ – netačna tvrdnja za držanje dijete, jer organizmu treba energija. Tačno je da ne treba jesti velike količine, ali treba jesti raznovrsnu hranu manje kalorične vrednosti (manje masni mlečni proizvodi, nemasno meso, manje slatkiša, manje hleba, manje suhomesnatih prerađevina…).
Dijeta dok se ne smanji broj kilogrma, a posle „po starom“. Suština smanjenja povećane telesne težine je promeniti navike, na duže staze, a to znači: više manjih obroka dnevno, manje količina hrane, jesti manje kaloričnu hranu, piti više tečnosti, manje slatkiša i više fizičkih aktivnosti.
Tablete i vitmini umesto hrane nisu rešenje vaših problema. Vitaminski preparati mogu biti samo povremeni dodatak ishrani kada su zdravstveno opravdani, a organizmu treba hrana sa vitaminima, mineralima, ugljenim hidratima, belančevinama i biljnim vlaknima, mastima, ali sve u optimalnim količinama.
Dijete koje uključuju samo voće u ishranu ili dijete bez voća i povrća – predstavljaju krajnosti i možda daju kratkotrajne rezultate, ali narušavaju zdravlje. U ishrani treba upotrebljavati sve potrebne korisne sastojke da bi organizam normalno funkcionisao (meso, mlečni proizvodi, žitarice, voće, povrće, ulja, masti, šećer, slatkiši…).
Ja znam sve ili sve piše negde – delimično je tačno, jer ako imate veliki problem, treba da ga rešite sa stručnjakom (nismo svi doktori, automehaničari, električari…).
Zaključak: povećanu telesnu težinu treba shvatiti ozbiljno i promeniti navike u ishrani. Ako ne možete sami da rešite problem, onda potražite savet stručnjaka i redovno idite na kontrole da biste imali „svoju“ dijetu i menjali je i prilagođavali sebi u zavisnosti od stvarne situacije, a ne od slučaja do slučaja (čas držim dijetu, čas ne). Potrebna je volja i ozbiljnost na duge staze da bi se postigli rezultati: optimalna težina i zdravlje. Kada postignete optimalnu težinu i „održavate je“, bićete zadovoljni sami sobom.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.