U trendu

Dnevnik dijete i vežbanja

E, dosta je bilo! To vi u mislima udarate šakom o sto. Leto je prošlo kako je prošlo, ali sada, od jeseni, ima da idete u teretanu i da držite dijetu, i da se konačno „dovedete u red“. Na svakom prelasku sezona ovakve misli su česte – i onda, ponesene energijom takvih misli, stvarno počnete s dijetom i vežbama, rezultati ne budu onakvi kakve ste očekivali, ne pamtite tačno kako vam je bilo ranije, ali znate da se ni nakon nekog vremena vežbanja ne osećate nešto fenomenalno, razočarate se i odustanete. Ako se to dešava i vama, može vam pomoći vođenje dnevnika. Tako ćete svoje trenutno stanje uvek moći da uporedite s prethodnim i videćete crno na belo da ste zaista ostvarili neki napredak, a vođenje dnevnika će vam pomoći i da uočite greške koje eventualno napravite. Kako bi otprilike taj dnevnik trebalo da izgleda?
Svakoga dana bi trebalo da zapisujete šta ste sve pojeli (da, računa se i čokoladica koju ste smazale krišom od same sebe). Tako ćete najlakše primetiti da to što ste tog dana bile u teretani ne znači da se dvostruka porcija slatkiša neće odraziti na vašu težinu. Pored toga, vođenje precizne evidencije pomoći će vam da za stolom budete umerenije.
Nakon napornih vežbi, proverite puls. U početku (početak koji može da traje i tri meseca) puls će vam posle napornih vežbi biti ubrzan. To će se kasnije normalizovati. Beležite te rezultate. Beležite i napredovanje – počeli ste s tegovima od dva kilograma i možete da uradite 10-15 ponavljanja, a nakon (obično) tri nedelje možete da pređete na nešto teže tegove i da uradite 20 ponavljanja. Crno na belo dokaz o vašem napredovanju će vas stimulisati i ohrabriti da ne odustajete.
Jednom nedeljno proveravajte telesnu težinu i rezultate zapisujte. U početku, uz neki normalan režim ishrane i vežbanja, u toku nedelju dana se izgubi pola kilograma. Nakon dva meseca često se može desiti da se „vrati“ početna težina. Ne brinite zbog toga – radi se o tome da ste izgubili masno, ali ste dobili mišićno tkivo. Ako želite da se uverite da zaista napredujete, probajte da obučete odeću za broj manju od one koju ste nosili i vrlo verovatno videćete da možete.
Jednom mesečno izmerite obim bokova i rezultat zapišite. Ovo će vam pomoći da ne izgubite volju i onda kada kao da vaga ne pokazuje nikakvo napredovanje, jer bi trebalo da vam se obim bokova smanjuje za oko centimetar mesečno. U teretanama bi trebalo da postoji i aparat za merenje masnoće u telu – svakog meseca trebalo bi da izgubite tri odsto masnoće.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.