U trendu

Dobri razlozi za razmrdavanje (2)

Aktivnost, aktivnost, aktivnost… Ali ne samo jedna vrsta aktivnosti, već obe. I aktivnost duha i aktivnost tela. To je jedini obrazac koji će vam pomoći da ostanete u najboljoj formi. Vežbe ne samo da nam pomažu da se oslobodimo viška kilograma već gojaznima olakšavaju život, jer se organizam bolje snabdeva kiseonikom, postaje otporniji i manje se zamara. Fizički aktivne osobe bolje spavaju, jer se lakše opuštaju i fizički i psihički. Ipak, onima koji pate od nesanice ne preporučuju se intenzivni sportovi (džoging, na primer) posle šest popodne, jer fizički napor povećava našu budnost.
Svaka fizička aktivnost poboljšava naše disanje. Ne samo da dišemo dublje već učimo i da dišemo ispravno. Naravno, sva fizička aktivnost mora da se odvija pod kontrolom, i u tom slučaju čak ni astma nije razlog za lišavanje fizičke aktivnosti, naprotiv. Bavljenje sportom se u ovom slučaju preporučuje. Nekoliko opštih preporuka važi za sve sportske aktivnosti obolelih od astme: napor treba polako da povećavaju i na kraju smanjuju i moraju naročito da paze na disanje, kao i na to da svoju fizičku aktivnost obavljaju na što čistijem vazduhu. Sasvim je izvesno i to da previše sedenja dovodi do lenjih creva. Dovoljno je da smo nekoliko dana fizički aktivni da bi creva proradila. Vežbe nam jačaju trbušne mišiće, a njihove kontrakcije masiraju ceo digestivni trakt i olakšavaju protok kroz njega. Kretanje je dobro i protiv bolova i naduvenog sztomaka – verovatno zato što eliminiše stres, koji je glavni uzrok takvih tegoba.
Fizička aktivnost svoje najbolje, preventivne rezultate daje onda kada je redovna. A u skladu sa geslom da je "bolje sprečiti nego lečiti", bavljenje bilo kojom fizičkom aktivnošću pomoći će nam da u poznijim godinama budemo aktivnog tela, ali i aktivnog duha.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar