U trendu

Hodanjem i vežbama do forme

Postoje tvrdnje da fizičke aktivnosti ne pomažu mnogo kada je u pitanju forma, jer zahtevaju previše napora, a dobija se samo onoliko koliko se i uloži. Ipak, nije neophodno vežbati satima i satima svakoga dana, jednostavno je potrebno vežbati strpljivo i "pametno". Činjenica je da nisu sva vežbanja podjednako efikasna, neka daju bolje rezultate od drugih. Prema rečima eksperata, najuspešnije vežbe su: hodanje, vežbanje u intervalima, čučnjevi, sklekovi i trbušnjaci. Pozabavićemo se hodanjem i vežbama u intervalima…
Hodanje
Svaki program fizičkih aktivnosti trebalo bi, bez izuzetka, da uključuje kardiovaskularne vežbe koje jačaju naše srce i istovremeno sagorevaju suvišne kalorije. Kad je u pitanju hodanje (šetnja), to možete raditi bilo gde i bilo kada, i to bez ikakve posebne opreme, osim obuće koju već posedujete. Kroz kratke svakodnevne šetnje možete sagoreti neverovatnih 500 kalorija svakoga sata – navodi Robert Gotlin, direktor sportsko-ortopedskog ogranka "Bet Izrael medicinskog centra" (Beth Israel Medical Center) u Njujorku.
Budući da je neophodno sagoreti 3.500 kalorija da biste izgubili pola kilograma mase, samo od hodanja možete očekivati da izgubite pola kilograma na svakih sedam sati provedenih u pokretu. Ipak, nemojte preterivati pa iz fotelje odmah uskočiti u duge šetnje.
Ukoliko se duže niste bavili fizičim aktivnostima, bolje je krenuti umereno. Dakle, početnici bi trebalo da krenu sa hodanjem koje traje 5-10 minuta. Ovaj vremenski interval treba povećavati u svakoj narednoj šetnji dok se ne dostigne barem granica od 30 minuta u pokretu, po jednoj šetnji. Nikako nemojte dodavati više od 5 minuta narednoj šetnji, već budite umereni i strpljivi. Na početku je takođe bolje vremenski produžiti svoje šetnje pre nego što se koncentrišete na brzinu i tačno vreme. Treba prvo zagrejati zglobove lenje od mirovanja.
Vežbanje sa intervalima
Vežbanje u intervalima podrazumeva razne vežbe u trajanju od po nekoliko minuta. Vežbe treba raditi nekoliko puta dnevno u manjim intervalima. Ukoliko dugo niste vežbali, treba početi sa po nekoliko vežbi u ukupnom trajanju od 2-3 minuta, pa postepeno povećavati vreme za po nekoliko minuta.
Bilo da ste početnik ili veteran, dodavanje vežbi sa unapred određenim rasporedom intervala unaprediće vašu formu i pomoći vam da izgubite suvišne kilograme. Promena ritma za vreme vežbanja "stimuliše" vaš aerobik sistem da se prilagodi novinama i time postane energičniji. A što je vaš aerobik sistem energičniji, posedujete veći kapacitet za sagorevanje kalorija. Jedan od dobrih načina da to uradite jeste da forsirate malo brži ritam prvih minut ili dva, a onda narednih 2-10 minuta usporite (u zavisnosti od toga koja je dužina trajanja vaše celokupne aerobik aktivnosti).
Ako navedenim šetnjama i vežbama postepeno dodajete po nekoliko čučnjeva, sklekova i trbušnjaka – za desetak dana ćete biti u dobroj formi, a vaša linija će početi da se vraća. Ukoliko dostignete određenu "količinu" šetnje i pomenutih vežbi, treba samo održavati tu formu i bićete u dobroj kondiciji i sa zadovoljavajućom kilažom.
Ukoliko ste početnik, najbolje je najpre se konsultovati sa trenerom fitnesa, ili nekim fizioterapeutom, kako biste bili sigurni da je vaš program vežbi koje radite ispravan i da biste izbegli neželjene povrede ili upale mišića.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.