U trendu

Usporen metabolizam zbog viška kilograma?

Gojaznost donosi mnoge probleme, pre svega zdravstvene. Toliko je mnogo tih problema da je postalo nemoguće svaki drugi-treći dan bar negde ne naići na njihov poduži spisak, plus se na taj spisak povremeno doda još neka stavka. Prosto da se upitate kako bilo koja osoba s viškom kilograma uspeva da poživi više od godinu-dve nakon što se ugojila. E, sad, kako to već ide, gojaznosti se pripisuje krivica za svakakve probleme – i za one s kojima ima, ali i za one s kojima stvarno nema veze. Na primer, usporen metabolizam.

Često je verovanje da gojazne osobe imaju usporen metabolizam; valjda po onom laičkom „debeli su, mora da su tromi i spori, pa im je i metabolizam usporen“. Slično kao što se medvedu pripisuju trapavost i tromost, a taj „trapavi i tromi“ medved je u stanju da se kreće velikom brzinom i da hoda preko najtanjih suvih grančica koje su napadale na šumsko tlo a da ne slomi ni jednu jedinu – zadatak koji ne bi bio jednostavan ni za profesionalnu gimnastičarku ili balerinu. Dakle, da li gojaznost stvarno uzrokuje usporavanje metabolizma?

Ne. Naprotiv, gojazne osobe imaju ubrzan metabolizam. Razmena materija u njihovom organizmu je ubrzana i zato imaju potrebu za većom energijom. Zbog toga unesu više kalorija nego što mogu da potroše, a njihov organizam ne može da savlada sve te kalorije pa se one pretvore u naslage masnoće – plus im organizam zahteva dodatnu energiju kako bi uspeo da se izbori s količinom hrane koju su uneli, pa oni unose još hrane. Zatvoreni krug, i to onaj u kome se ne možete osloniti na signale koje vam šalje sopstveno telo, jer ono, u konstantnom haosu i konfuziji, šalje zahteve koji su u suprotnosti s onim što je stvarno dobro za njega.

Dakle, gojaznost se zaista može optužiti za raznorazne probleme koje vam donosi, ali za usporavanje metabolizma – ne.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.