U trendu

Sezona gripa 2010-2011. – iskustva

Na prelazu iz 2010. u 2011. godinu zabeležen je veći broj obolelih od gripa u 11 američkih država, dok je u 4 države grip na granici epidemije.
Interesantna su iskustva američkih zdravstvenih institucija povodom toga.
Rezultati pokazuju da su, nažalost, i ove godine od gripa najugroženija deca. Iako je sezona gripa tek na početku, do sredine januara zbog komplikacija nastalih usled gripa umrlo je osmoro dece. Prošle godine je bilo najviše obolelih, ali je i broj smrtnih slučajeva, usled komplikacija, bio veliki.
Grip i smrtnost
Usled komplikacija od gripa kod dece, analize pokazuju sledeću smrtnost:

  • sezona 2007-2008. godina – 88 slučajeva
  • sezona 2008-2009. godina – 133 slučaja
  • sezona 2009-2010. godina – 282 slučaja

Najveći broj komplikacija sa smrtnim ishodom odnosi se na upalu pluća visokog intenziteta. Kao i svake godine, teško je predvideti brzinu širenja gripa i broj komplikacija sa teškim posledicama, ali je činjenica da niko nije zaštićen od gripa, a da prevencija donosi pozitivne rezultate.
U Evropi je ove godine ipak najprisutniji grip tipa H1N1, ali je mnogo manje obolelih nego predhodne godine. Za razliku od Evrope, u SAD je tri četvrtine obolelih od gripa tipa A (H3N2 i H1N1) a jedna četvrtina obolelih je od gripa tipa B. Američki stručnjaci navode da je više obolelih od običnog sezonskog gripa nego od gripa H1N1.
Do sredine januara 2011. godine, najviše obolelih je registrovano u sledećim američkim državama: Alabama, Džordžija, Lujzijana i Misisipi.
Rizične grupe
I na osnovu ovogodišnjih rezultata i iskustava uočeno je da pojedine grupe ljudi češće obolevaju od gripa i da kod određenih grupa pacijenata češće dolazi do komplikacija.
Kod odraslih osoba postoji veća verovatnoća da će grip izazvati pojačane komplikacije kod: dijabetičara, obolelih od tiroidne žlezde, gojaznih, srčanih bolesnika, obolelih od astme i bubrežnih bolesnika.
Statistikom je ustanovljeno da su i ove godine u SAD hospitalizovani pacijenti od gripa kod kojih je došlo do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija pripadali rizičnim grupama (jednoj ili više).
Kod odraslih hospitalizovanih pacijenata situacija je bila sledeća:

  • 30% pacijenata je već imalo probleme sa metabolizmom (dijabetes, tiroidna disfunkcija…)
  • 21% obolelih su bili astmatičari
  • 23,7% pacijenata je bilo sa bolestima srca i krvnih sudova
  • 16,9% pacijenta je ranije imalo probleme sa bubrezima
  • 16,9% obolelih od gripa sa komplikacijama bile su gojazne osobe

I kod dece obolele od gripa najveća verovatnoća za nastanak komplikacija postoji ako su deca hronični bolesnici (srčane smetnje, astma, dijabetes…).
Zaključak
Stručnjaci podsećaju da sezona gripa počinje krajem jeseni i traje do proleća. Obično tokom trajanja gripa broj obolelih varira i tokom sezone nekoliko puta broj obolelih dostiže svoje maksimume i minimume.
Činjenice pokazuju da je mnogo manje obolelih u populaciji koja je na početku sezone primila vakcinu protiv gripa i da su kod vakcinisanih osoba komplikacije manje nego kod osoba koje nisu vakcinisane.
I ove godine se pokazalo da je lična higijena i izbegavanje druženja sa obolelima najbolja prevencija od gripa. Takođe je poznato da pravilna ishrana i zdrav način života (izbegavanje pušenja i alkohola uz umerene fizičke aktivnosti) umanjuju šanse za nastanak gripa i sprečavaju nastupanje komplikacija.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.